Кирил Гравчев (8 мај 1952 во Велес) ― македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Бил вработен во Театар "Јордан Хаџи Константинов Џинот" во Велес каде го поминал целиот свој работен век, кој изиграл над 100 премиери во неговиот театар и во други театри.

Кирил Гравчев
Роден 8 мај 1952(1952-05-08)(71 г.)
Велес, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Македонски народни приказни
Крчма на патот кон Европа
На Балканот не се пие чај.
Занимање глумец

Награди уреди

Филмографија уреди

Гравчев има остварено бројни филмски улоги:[1]

Година Филм Улога
1987 Хај фај ТВ-филм
1987 Претежно ведро ТВ-серија
1988 Скопски сновиденија ТВ-филм
1990 Северна грешка ТВ-филм Шофер на автобус
1991 Тетовирање ТВ-филм
1992 Тврдокорни ТВ-серија
1994 Проколнати ТВ-филм Клисарот
1995 Ангели на отпад ТВ-филм
1995 Заборавени ТВ-филм Продавачот
1997 Преку езерото ТВ-филм Атанас
1998 На Балканот не се пие чај ТВ-филм Андон
2000 Погрешно време ТВ-серија
2001 Прашина ТВ-филм Овчар
2003 Чекор пред времето ТВ-филм
2004 Илузија ТВ-филм Гравче
2004 Големата вода ТВ-филм Мале Нурсе
2005 Крчма на патот кон Европа ТВ-филм Воскресеј
2006 Мост ТВ-филм Јовче
2007 Јас сум од Титов Велес ТВ-филм
2007-2010 Народни Приказни ТВ-серија
2012-2013 Македонски народни приказни ТВ-серија
2012-2014 Тврдокорни ТВ-серија Поп Илија
2013 Старо купуем ТВ-филм
2014 Среќна Нова 1903 ТВ-филм Комита Пере
2015 Медена ноќ ТВ-филм Банов
2015-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2016 Операција Дијамант ТВ-серија Шубара
2016 Чудешна средба ТВ-филм
2017 Слобода или смрт ТВ-филм
2018 Година на мајмунот ТВ-филм Бездомник
2019 Баба Донка ТВ-филм Свештеник
2019 Преспав ТВ-серија Гостин
2022 Македонски народни приказни ТВ-серија
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија
2023 Божиќна елка ТВ-филм Гостин

Наводи уреди

  1. „Kiril Gravcev“. IMDb. Посетено на 23 јануари 2023.