Мите Грозданов (роден на 14 декември 1943 во Струмица - 25 ноември 2018 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Мите Грозданов
Роден 14 декември 1943
Струмица, СФРЈ СФР Југославија
Починал 25 ноември 2018(2018-11-25) (возр. 74)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Македонски народни приказни
Смилевскиот конгрес
Солунски патрдии
Среќна нова '49
Колнати сме, Ирина
Каца
Најдолгиот пат
Црно семе
Занимање глумец
Деца Борче Грозданов

Животопис уреди

Веднаш по дипломирањето на Театарската академија во Белград, станал дел од Драмскиот театар Скопје, а една година подоцна, во 1968 година го добил највисокото театарско признание во ЈугославијаЗлатен ловоров венец“ за главната улога во претставата „Партитура за еден Мирон“ од Коле Чашуле.

Во својата театарска дејност се истакнал со мошне сензибилна фактура, залагајќи се секогаш со максимална лична креативност и сценска еластичност. Своевремено, своите режисерски амбиции ги остваруваше со драмските аматери на КУД „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија.

Од декември 2008 е пензионер, после деценискиот работен век во Драмскиот театар во Скопје. Еден од неговите најзначајни проекти е режирањето на претставата "Стрниште затвор за жени", во која што главната улога ја игра глумицата Николина Василевска а во неа се појавува и доајенот на македонското глумиште Соња Каранџуловска.

Филмографија уреди

Грозданов има остварено бројни филмски улоги:[1]

Филмографија на глумецот Мите Грозданов
Год. Назив Улога
1960-ти
1967 Да видам, да видам што да бидам ТВ мини серија /
1968 Планината на гневот ТВ-филм /
1969 Републиката во пламен ТВ-филм /
1969 Прозорци ТВ-филм /
1969 Време без војна ТВ-филм Страјкац (како М. Гроздев)
1969 Книга за Јов ТВ-филм /
1970-ти
1971 Црно семе ТВ-филм Марко
1972 Истрел ТВ-филм /
1973 Залез зад езерската земја ТВ-серија Несторица
1973 Сутјеска ТВ-филм Член на врховниот штаб
1973 Колнати сме, Ирина ТВ-филм /
1973 Смилевскиот конгрес ТВ-филм Никола Карев
1975 Волшебното самарче ТВ-серија /
1975 Светецот од Слатина ТВ-филм /
1976 Најдолгиот пат ТВ-филм
1977 Итар Пејо ТВ-серија Улавиот
1979 Курирот на Гоце ТВ-серија Ефтим
1979 Наши години ТВ-серија Кјуран
1979 Жена од малтер ТВ-филм /
1980-ти
1980 Време, води ТВ-филм
1980 Учителот ТВ-филм /
1981 Црвениот коњ ТВ-филм
1982 Едно лето ТВ-серија /
1982 Илинден ТВ-серија /
1984 Комедијанти ТВ-серија Џандарот
1985 Ајде да се дружиме ТВ-серија /
1986 Среќна нова ’49 ТВ-филм Иследникот
1986 Солунски патрдии ТВ-серија Јоргос
1986 Климент Охридски ТВ-филм /
1984 1987 Случки од животот ТВ-серија Васко
1987 Театарче лево ќоше ТВ-филм
1988 1989 Македонски народни приказни ТВ-серија /
1989-1993 Еурека ТВ-серија Стариот Михаил Шолохов
1990-ти
1990 Трст виа Скопје ТВ-серија Адам
1990 Северна грешка ТВ-филм Началникот
1990-1991 Опстанок ТВ-серија Доктор
1991 Тетовирање ТВ-филм
1991 Елелига пепелига ТВ-серија /
1991 Болва в' уво ТВ-филм /
1994 Пред дождот ТВ-филм
1994-1995 Бумбари ТВ-серија Инспектор Миле
1997 Џипси меџик ТВ-филм
1998-2000 Македонски народни приказни ТВ-серија
1999 Во светот на бајките ТВ-серија
1999 Каца ТВ-филм Ристе
2000-ти
2000 Погрешно време ТВ-серија Пјер
2000-2003 Македонски народни приказни ТВ-серија /
2000 Големи и мали ТВ-серија Банката
2002 Глужд во времето ТВ-филм /
2003 Волци ТВ-филм
2003 Митке-Коштан-Гркљан ТВ-филм
2006 Мост ТВ-филм Марко
2008 Куќен совет ТВ-серија
2008 Народни приказни ТВ-серија
2010-ти
2010 Народни приказни ТВ-серија /
2015-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија /
2016 Борба за смрт Краток филм Милојко
2016 Болка на Душата ТВ-серија Овчарот
2016 Чудешна средба ТВ-филм
2018 Ругање со Христос ТВ-филм
2018 Година на мајмунот ТВ-филм Хорист

Награди уреди

  • 1968 година „Златен Ловорев венец“ на Фестивал на мали и експериментални сцени во Сараево (МЕСС) за насловната улога во претставата „Партитура за еден Мирон“ од Коле Чашуле
  • Награда „Млад Борец“
  • Награда на Театарски игри „Војдан Чернодрински“ во Прилеп за улогите Светозар во „Карамазови“ и Иљо М. во „Сенката“
  • Награда за најпопуларно ТВ-лице на "Екран"
  • Сребрена плакета на фестивалот на монодрамата за улогата во „Дрво на ридот“
  • 1984 година бил прогласен за глумец на годината според ревијата „Екран“
  • Награда "Ристо Шишков"
  • 2010 Награда за животно дело "Војдан Чернодрински"
  • 2016 година добива награда за најдобра машка улога во филмот "Борба за смрт" на фестивалот за драма во Грција

Наводи уреди

  1. „Mite Grozdanov“. IMDb. Посетено на 23 јануари 2023.

Надворешни врски уреди