Ѓорѓи Нешкоскимакедонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Ѓорѓи Нешкоски
Роден 1986 (воз. 37–38 г.)
Гостивар, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Инсајдер
Сенки над Балканот
Преспав
Занимање глумец

Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје, на отсекот за актерска игра, во класата на професорот Владимир Милчин во 2009 година. Вработен е во НУ Театар Гостивар.

Филмографија

уреди

Нешкоски ги остварил филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
2010 Како да ме нема ТВ-филм Искусен Војник
2010-2013 Македонски народни приказни ТВ-серија
2013 Тврдокорни ТВ-серија
2014 Кум ТВ-серија
2015 12 Мајмуни ТВ-филм Курир
2015 Големото прогонство во Кавкасија ТВ-серија
2016-2018 Преспав ТВ-серија Водоводџијата Борис
2017 Инсајдер ТВ-серија Александар
2018 Година на мајмунот ТВ-филм Презентер
2018 Заб ТВ-филм Бојан
2019 Фамилија Марковски ТВ-серија Додворувач
2019-2020 Сенки над Балканот ТВ-серија Димче
2020 Другарот ТВ-филм Димче
2021-2022 Преспав ТВ-серија Водоводџијата
2023 Дали си маж ТВ-филм

Наводи

уреди
  1. „Gjorgji Neskoski“. IMDb. Посетено на 23 јануари 2023.