Жарко Димоски (29 јули 1989, Прилеп) – македонски глумец.

Жарко Димоски
Роден Жарко Димоски
29 јули 1989
Прилеп Македонија
Националност Македонец
Занимање глумец
Жарко Димоски (4)
Жарко Димоски(1)
Жарко Димоски (3)

Кариера уреди

Димоски е македонски глумец, вработен во НУ Театар Комедија во Скопје.

Филмографија уреди

Година Филм Улога
2013 Триумф ТВ-филм Виктор
2013 Тврдокорни ТВ-серија
2015 Последниот Македонец ТВ-филм Пере Тошев
2015 Македонски народни приказни ТВ-серија
2017 Ах, љубов моја ТВ-серија Фидан
2017 Човекот што не беше таму ТВ-филм
2017 5+ фамилија ТВ-серија
2018 Црно и бело ТВ-филм
2019-2022 Преспав ТВ-серија Американецот
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија
2023-2024 Закопани тајни ТВ-серија Маре Илијевски

Надворешни врски уреди