Мелита Софрониоска

Мелита Софрониоска (р. 12 февруари 1979, Скопје) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Мелита Софрониоска
Роден 12 февруари 1979(1979-02-12)(45 г.)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонка
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Вистинска љубов
Занимање глумец

Животопис уреди

Дипломирала на НАТФИЗ во Софија во 2005-та година во класата на професор Крикор Степан Азарјан. Работела во Драмски театар - Скопје, и во независни проекти.

Филмографија уреди

Софрониоска ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
2008 Убави ТВ-филм
2010 Пилот ТВ-филм Медицинска сестра
2013 Среќна Нова 1903 ТВ-филм Митрејца
2014-2017 Македонски народни приазни ТВ-серија
2016 Вистинска љубов ТВ-филм Смилја
2018 Ругање со Христос ТВ-филм
2019 Донка ТВ-филм Ќерката
2021 Кино Љубов ТВ-филм
2022 Тин Камп ТВ-серија Помошничка во кујна
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија

Наводи уреди

  1. „Melita Sofronievska“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.