Александар Ѓорѓиев

Александар Ѓорѓиев (р. 27 јуни 1949 година во Велес) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Александар Ѓорѓиев
Роден 27 јуни 1949(1949-06-27)(74 г.)
Велес, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Проколнати
Јас сум од Титов Велес
Илузија
Занимање глумец

Во 1975 година Дипломира на Факултет за драмски уметности - Скопје на отсекот за актерска игра во класата на Љубиша Георгиевски и Владимир Милчин, и истата година се вработува во Народен театар "Јордан Хаџи Константинов Џинот" во Велес и останува сė до неговото пензионирање во 2014 година.

Филмографија уреди

Ѓорѓиев ги остварил филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1975 Прва вечер ТВ-филм
1979 Наши години ТВ-серија Војник
1982 Јужна патека ТВ-филм
1988 Скопски сновиденија ТВ-филм
1989 Кога меракот пее ТВ-серија
1990 Северна грешка ТВ-филм
1994 Проколнати ТВ-филм Началникот
1995 Заборавени ТВ-филм Ранетиот
1998 На Балканот не се пие чај ТВ-филм Селанец 2
1999-2003 Македонски народни приказни ТВ-серија
2004 Илузија ТВ-филм Ноќен чувар
2005 Крчма на патот кон Европа ТВ-филм
2007 Јас сум од Титов Велес ТВ-филм Чувар на фабриката
2009-2010 Народни приказни ТВ-серија
2010 Царската е последна ТВ-филм
2011 Македонски народни приказни ТВ-серија
2011-2012 Седум часа разлика ТВ-серија Лука Карлов
2013 Тврдокорни ТВ-серија Константин
2014 Приказни од животот ТВ-серија Виктор
2015-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2019 Баба Донка ТВ-филм Дедото
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија

Награди уреди

Наводи уреди

  1. „Aleksandar Gjorgjiev“. IMDb. Посетено на 23 јануари 2023.