Младен Крстевски

Младен Крстевски (роден на 25 август 1953 година во Кратово) — македонски филмски и театарски глумец и режисер.[1]

Младен Крстевски
Роден 25 август 1953
Кратово, СФРЈ
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Црвениот коњ
Викенд на мртовци
Македонски народни приказни
Болка на душата
Среќна нова '49
На Балканот не се пие чај
Заборавени
Пред дождот
Ругање со Христос
Занимање глумец

ЖивотописУреди

Младен Крстевски дипломирал на отсекот за драмски глумци на Високата музичка школа во Скопје (1978). Во периодот 1978-1979 година бил член на Народниот театар во Штип. Од крајот на 1981 година работел во Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот” во Велес, каде што бил и директор (2002–2006) и (2017-2020). Снимил неколку филмови во сопствена продукција.

Наградуван е на Театарските игри „Војдан Чернодрински“ во Прилеп во 1979 и 1990 година. Градот Велес му ја доделил својата „Ноемвриска награда“[2] .

ФилмографијаУреди

1970 1980 1990 2000 2010 Вкупно
Долгометражен филм 1 9 4 2 2 18
ТВ филм 1 4 4 3 0 12
ТВ серија 2 0 4 0 1 7
Вкупно 4 13 12 5 3 37
Филмографија на глумецот Младен Крстевски
Год. Назив Улога
1970.-те
1973. Добра долина ТВ филм /
1975. Волшебното самарче ТВ серија /
1975. Патот кон иднината ТВ серија /
1977. Пресуда ТВ-филм /
1979. Наши години ТВ-серија
1980.-те
1980. Време, води ТВ-филм /
1980. Учителот ТВ филм /
1981. Црвениот коњ ТВ-филм Иле
1982. Јужна патека ТВ-филм /
1984. Го мемираше мојот јастреб ТВ-филм Солдиер
1985. Од зад грб ТВ филм /
1985. Јазол ТВ-филм /
1986. Среќна нова ’49 ТВ-филм Градимир
1986. Климент Охридски ТВ-филм /
1987. Хај-Фај ТВ-филм /
1988. Викенд на мртовци ТВ-серија Цуре
1988. Скопски сновиденија ТВ филм /
1988-1990. Тврдокорни ТВ-серија
1989. Сеобе ТВ-филм /
1990.-те
1990. Викенд на мртовци ТВ серија Цуре
1990. Северна грешка ТВ филм /
1990-1993. Еурека ТВ-серија
1991. Тетовирање ТВ-филм Шиптар
1992. Тврдокорни ТВ серија Скршениот / Емисин
1993. Светлосиво ТВ-филм Крстозборџијата
1994. Прекалени ТВ серија Јордан Хаџи Константинов Дзинот
1994. Пред дождот ТВ-филм Трифун
1994. Проколнати ТВ филм Калински
1995. Заборавени ТВ филм Ангеле
1997. Џипси меџик ТВ-филм
1998. Збогум на 20 век ТВ-филм /
1998. На Балканот не се пие чај ТВ филм Музафер
1999. Во светот на бајките ТВ серија /
2000.-те
2000-2001. Светот има осум страни ТВ-серија
2001. Одмазда ТВ-филм /
2001. Прах ТВ-филм Мирко
2001. Прашина ТВ-филм
2002. Светот има осум страни ТВ-серија
2003. Последниот фалцер ТВ-филм Панцир
2004. Под ТВ филм Бојан
2005. Крчма на патот кон Европа ТВ филм Содо
2007. Јас сум од Титов Велес ТВ-филм
2010.-те
2010. Македонски народни приказни ТВ-серија
2011. Македонски стари приказни ТВ серија /
2013. Старо купуем ТВ-филм Тацо
2014. До балчак ТВ-филм Орацот
2014. Последниот Македонски Пророк ТВ-филм
2014-2017. Македонски народни приказни ТВ-серија
2015 Бела ноќ ТВ-филм Чорбаџи Димо
2016. Болка на Душата ТВ-серија Докторот
2018. Ругање со Христос ТВ-филм Вани
2020.те
2020-2022 Македонски народни приказни ТВ-серија
2021 Кино Љубов ТВ-филм
2022 Кајмак ТВ-филм

Награди и признанијаУреди

НаводиУреди

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Крстевски“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 764. Text "series " ignored (help)
  2. „Крстевски Младен“. http://www.maccinema.com. Посетено на 2020-08-16. Надворешна врска во |publisher= (help)

Надворешни врскиУреди