Марија Новак

македонска глумица

Марија Новак (р. 31 август 1969 во Охрид) — македонска театарска филмска и телевизиска глумица.

Марија Новак
Родена 31 август 1969(1969-08-31)(54 г.)
Охрид, Македонија Македонија
Националност Македонка
Позната по улогите во:
Преспав
Македонски народни приказни
Врба
Трето полувреме

Дипломира на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, на Факултетот за драмски уметности во Скопје, на отсекот за глумечка игра, во класата на проф. Љубиша Георгиевски, во 1991 година. Од 2007 година работи во Македонскиот народен театар во Скопје.

Филмографија уреди

Новак ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1990 Алф од Ново Лисиче ТВ-филм Внуката
1991 Македонија може ТВ-серија
1992 Словенски орфеј ТВ-филм Евридики
1992 Чудовиштата во нашиот град ТВ-серија
1995 Во светот на бајките ТВ-серија
2007-2010 Народни приказни ТВ-серија
2008 Куќен совет ТВ-серија
2010-2012 Македонски народни приказни ТВ-серија
2012 Трето полувреме ТВ-серија Муслиманска жена
2013 Само за губитниците ТВ-филм Сестрата на Ива
2013 Тврдокорни ТВ-серија
2013-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2015 Медена ноќ ТВ-филм Магде
2018 Еј ТВ-филм
2019 Донка ТВ-филм Учителката
2019-2022 Дајте музика ТВ-серија Тетка Ана
2019 Врба ТВ-филм др. Пешева
2020 Хомо ТВ-филм
2020-2022 Македонски народни приказни ТВ-серија
2021 Кино „Љубов“ ТВ-филм
2021-2022 Преспав ТВ-серија Тетката на Јелена
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија Магда

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

  1. „Marija Novak“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.