Страшо Милошевски

Страшо Милошевски (р. 27 август 1954 година во Пробиштип) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и водител.

Страшо Милошевски
Роден 27 август 1954(1954-08-27)(69 г.)
Пробиштип, НР Македонија, ФНРЈ
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Оловна бригада
Среќна нова '49
Занимање глумец

Филмографија

уреди

Милошевски ги остварил филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1980 Оловна бригада ТВ-филм
1985 Јазол ТВ-филм
1986 Среќна нова '49 ТВ-филм Полицаец
1989 Мугра ТВ-филм
1991 Тетовирање ТВ-филм
1995 Ангели на отпад ТВ-филм
2004 Големата вода ТВ-филм
2008-2010 Народни приказни ТВ-серија Попот
2013 Само за губитниците ТВ-филм
2019 Господ постои, името и е Петрунија ТВ-филм Офицер
2021 Македонски нови приказни ТВ-серија
2021 Македонски народни приказни ТВ-серија Стојан

Награди

уреди

Наводи

уреди
  1. „Straso Milosevski“. IMDb. Посетено на 25 јануари 2023.
  2. „Шести меѓународен театарски фестивал „Св. Јоаким Осоговски". Слободна Европа. 15.09.2014. Посетено на 13 јули 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)