Љупчо Бојковски (р. 1964, Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Љупчо Бојковски
Роден 1964
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогите во
Македонски народни приказни
Мултиплеј
Еурека
Занимање Глумец

Филмографија уреди

Бојковски има остварено бројни филмски улоги:[1]

Година Филм Улога
1985 Тетовирани души ТВ-филм
1989-1993 Еурека ТВ-серија
1992 Чудовиштата во нашиот град ТВ-серија Бан Барау
1993 Македонска сага ТВ-филм
2000 Погрешно време ТВ-серија Докторот
2002-2003 Македонски народни приказни ТВ-серија
2007 Мултиплеј ТВ-филм Александар
2008 Куќен совет ТВ-серија Мајстор
2011-2012 Македонски народни приказни ТВ-серија
2012-2014 Тврдокорни ТВ-серија Атанас
2014 Приказни од животот ТВ-серија Јован
2014-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2016 Исклучиво жолти лалиња ТВ-филм
2017 Вистински приказни ТВ-серија
2018 Мејкинг оф ТВ-филм Полицаец 2
2020 Потрага по загубеното богатство ТВ-филм Овчарот
2023-2024 Македонски народни приказни ТВ-серија

Наводи уреди

  1. „Ljupco Bojkovski“. IMDb. Посетено на 23 јануари 2023.