Славица Зафировска

македонска актерка

Славица Зафировска (р. 18 февруари 1948 во Скопје) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Славица Зафировска
Родена 18 февруари 1948
Скопје
Националност Македонка
Позната по улогите во: Македонски народни приказни
Еурека
Тврдокорни
Истрел
Случки од животот
Занимање глумица

Филмографија уреди

Зафировска ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1971 Некаде морам да те чекам ТВ-филм
1972 Клупа во Јурјевска ТВ-серија
1972 Истрел ТВ-филм
1973 Новогодишен карусел ТВ-филм
1977 Пресуда ТВ-филм
1981 Црвениот коњ ТВ-филм
1982 Јужна патека ТВ-филм
1982 Илинден ТВ-серија
1982 Исчекување ТВ-филм Розе
1985 На наж начин ТВ-филм
1985 Од зад грб ТВ-филм
1985-1987 Случки од животот ТВ-серија Маја
1986 Климент Охридски ТВ-филм Владимира
1986 Солунски патрдии ТВ-серија
1987 Ѕвездите од 42-та ТВ-филм Мајката
1987 Народни трубадури ТВ-серија
1988 Скопски сновиденија ТВ-филм
1988-1992 Еурека ТВ-серија Госпоѓа Едисон
1988-1990 Чук, чук Стојанче ТВ-серија
1988-1992 Тврдокорни ТВ-серија
1989-1991 Трст виа Скопје ТВ-серија
1989-1993 Македонски народни приказни ТВ-серија
1990-1991 Опстанок ТВ-серија
1994 Прекалени ТВ-серија Мајката на Марко
1995 Во светот на бајките ТВ-серија
2000-2001 Светот име осум страни ТВ-серија
2002 Наше маало ТВ-серија
2005 Обични луѓе ТВ-серија
2008-2009 Народни приказни ТВ-серија
2012 Скопје ремикс ТВ-филм
2012-2015 Македонски народни приказни ТВ-серија Домаќинката
2016 Операција дијамант ТВ-серија Газдарицата
2019 Втора шанса ТВ-филм
2023-2024 Македонски народни приказни ТВ-серија

Наводи уреди

  1. „Slavica Zafirovska“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.

Надворешни врски уреди