Викторија Анѓушева

Викторија Анѓушева (р. 1 декември 1959, Скопје) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Викторија Анѓушева
Роден 1 декември 1959(1959-12-01)(64 г.)
Скопје, НР Македонија, ФНРЈ
Националност Македонка
Народност Македонка
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Трст виа Скопје
Втора смена
Погрешно време
На наш начин
Занимање глумица

Таа дипломирала актерска игра на Факултетот за драмски уметности во класата на професорот Вукан Диневски во 1982 година. Од 1983 година била вработена во Драмски театар - Скопје, сè до нејзиното пензионирање во 2024 година.

Филмографија

уреди

Анѓушева ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1979 Наши години ТВ-серија
1982 Илинден ТВ-серија
1983 Премиера ТВ-филм
1985 На наш начин ТВ-филм
1985 Дупло дно ТВ-филм
1985 Тетовирани души ТВ-филм
1986 Состојба пред инфаркт ТВ-филм
1986 Климент Охридски ТВ-филм
1988 Чул чук Стојанче ТВ-серија
1988 Втората смена ТВ-серија Продавачката
1990 Македонски народни приказни ТВ-серија
1990 Трст виа Скопје ТВ-серија
1994 Прекалени ТВ-серија Госпоѓата
2000 Погрешно време ТВ-серија Мира
2003 Митке-Коштан-Гркљан ТВ-филм
2006 Патување со Рабробил ТВ-филм
2010-2011 Од денес за утре ТВ-серија Жена од киоск
2010-2012 Македонски народни приказни ТВ-серија
2016 Дете ТВ-филм Мајка
2017 Наградата ТВ-филм
2022 Ручек ТВ-филм Гласот

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди
  1. „Viktorija Andjuseva“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.