Васил Михаил (р. 3 јуни 1979 година во Струмица) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Васил Михаил
Роден 3 јуни 1979
Струмица
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Болка на Душата
Златна петорка
Занимање глумец

Филмографија уреди

Михаил ги остварил филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
2001 Прашина ТВ-филм Отомански војник
2004 Големата вода ТВ-филм
2004 Како убив светец ТВ-филм Калашников
2008 Убави ТВ-филм
2009 Рутина ТВ-филм
2014 До балчак ТВ-филм Момокот
2014 Приказни од животот ТВ-серија Владимир
2015 Бела ноќ ТВ-филм Тодор
2015-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2016 Болка на Душата ТВ-серија Мануел
2016 Златна петорка ТВ-филм Алавантие
2018 Ругање со Христос ТВ-филм
2022 Лош инфлуенсер ТВ-филм Драган
2022-2023 Македонски народни приказни ТВ-серија
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија Бојан

Наводи уреди

  1. „Vasil Mihajlov“. IMDb. Посетено на 25 јануари 2023.