Дубравка Киселички

Дубравка Киселички (р. 26 февруари 1965 во Скопје) — македонска театарска филмска и телевизиска глумица.

Дубравка Киселички
Роден 26 февруари 1965
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогите во: Македонски народни приказни
Вистински приказни
Случки од животот
Турни ме да кинисам
Мајка Снежана Киселичка
Деца Пируника Киселички (ќерка)

Филмографија Уреди

Киселички ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1985. Тетовирани души ТВ-филм
1985-1987. Случки од животот ТВ-серија Ленче
1987. Пикасо ТВ-филм
1989-1990. Тврдокорни ТВ-серија Ана
1990-1993. Еурека ТВ-серија
1992. Чудовиштата во нашиот град ТВ-серија Јана
1992-1993. Македонски народни приказни ТВ-серија
1995. Во светот на бајките ТВ-серија
1995-2001. Македонски народни приказни ТВ-серија
2000. Погрешно време ТВ-серија Клаудија
2000-2001. Светот има осум страни ТВ-серија
2006-2009. Македонски народни приказни ТВ-серија
2008. Куќен совет ТВ-серија
2010-2014. Македонски народни приказни ТВ-серија
2011. Турни ме да Кинисам ТВ-серија Мира
2013-2014. Тврдокорни ТВ-серија
2014 Приказни од животот ТВ-серија Натали
2015. Цимери ТВ-серија Мајката на Митко
2015-2017. Македонски народни приказни ТВ-серија
2017. Вистински приказни ТВ-серија Божана
2018. Мејкинг оф ТВ-филм
2020. Потрага по загубеното богатство ТВ-филм Жената
2022. Тале и Корона ТВ-филм Баба
2023-2024. Македонски народни приказни ТВ-серија

Наводи Уреди

  1. „Dubravka Kiselicka“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.