Миле Грозданоски (р. 21 септември 1950 година во Кичево) — македонски филмски и телевизиски режисер, и сценарист.

Миле Грозданоски
Роден 21 септември 1950(1950-09-21)(73 г.)
Кичево, Македонија Македонија
Познат по режија на:
Случки од животот
Во светот на бајките
Тврдокорни
Занимање режисер

Животопис уреди

Грозданоски е роден на 21 септември 1950 година во Кичево, македонски режисер, дипломира на Универзитетот "Св. Кирил и Методиј" во Скопје во 1972 година. Целиот свој работен век го помина во Македонската Телевизија како режисер на играни серии, филмови и документарни филмови.

Филмографија уреди

Како асистент режисер се појавува во четири филма "Табакерата" (1972), "Јад" (1975), Исправи се, Делфина (1977) и "Оловна бригада" (1980).

Тој ги има режирано следниве филмови и серии:

Надворешни врски уреди