Елена Трајковскамакедонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Елена Трајковска
Роден Битола
Националност Македонка
Народност Македонка
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Година на мајмунот
Занимање глумица

Филмографија

уреди

Трајковска ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1991 ДО РЕ МИ ТВ-серија Девојчето
2005 Спомени од утре ТВ-филм Лаурие
2006 Тајната книга ТВ-филм Пејачка
2014 Среќна Нова 1903 ТВ-филм Пејачка
2014-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2016 Болка на Душата ТВ-серија Пејачка во кафеана
2017 Евгеничарите ТВ-филм Жената од Кадастро
2018 Година на мајмунот ТВ-филм Ана Илиева
2018 Ругање со Христос ТВ-филм
2020-2021 Македонски народни приказни ТВ-серија
2024 Македонски стари приказни ТВ-серија

Наводи

уреди
  1. „Elena Trajkovska“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.