Ѓокица Лукаревски

Ѓокица Лукаревски (Скопје, 29 април 1951) — македонски глумец, познат по бројните улоги во филмови, театарски претстави и телевизиски екранизации.[1]

Ѓокица Лукаревски
Роден 29 април 1951(1951-04-29)(73 г.)
Скопје, НР Македонија, ФНРЈ
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогата во:
Пресуда
Хихирику
Исправи се, Делфина
Македонски народни приказни
Пусто турско
Тетовирање
Балкан бенд
Жена од малтер
Занимање глумец
Деца Сања Лукаревска (ќерка)

Животопис

уреди

Лукаревски е роден 1951 година во Скопје. Една година по завршувањето на Факултетот за Драмски уметности во Скопје, во 1977 година во класата на проф. Илија Џувалековски се вработил во Драмски театар – Скопје. Со својата длабока доживувана глумечка интерпретација Лукаревски посебно се истакнува во неколку претстави каде толкува главни и споредни улоги.[2]

Награди

уреди
 • Главната глумечка награда на Меѓународниот театарски фестивал на детски претстрави во Котор - Црна Гора[3].
 • Награда за најдобро глумечко остварување Војдан Чернодрински (1984)
 • Прв добитник е на Наградата за најдобра епизодна улога „Димче Трајковски“ што се доделува на традиционалната смотра на професионалните театри во Прилеп.
 • Награда за најпопуларно ТВ-лице на годината на "Екран" (1995)
 • Награда за најпопуларно ТВ-лице според списанието "Вечер" (1996)
 • Награда за најдобра улога на фестивалот во "Котор" (2010)
 • Награда за животно дело Анче Џамбазова (2020)[4]
 • Награда за животно дело на фестивалот "Гола месечина" (2020).
 • Награда за животно дело "Свети Јоаким Осоговски" (2021).
 • Орден за заслуги за Македонија" (2024).[5][6]

Филмографија

уреди
Филмографија на глумецот Ѓокица Лукаревски
Год. Назив Улога
1970-ти
1976 Сослушувањето на железничарот ТВ-филм Владо
1976 Цимерите од соба 306 ТВ-филм
1977 Исправи се, Делфина ТВ-филм Фотограф
1977 Големата соба ТВ филм Трендафил
1977 Пресуда ТВ-филм Ване
1979 Жена од малтер ТВ филм /
1980-ти
1980 Оловна бригада ТВ-филм /
1982 Илинден ТВ серија /
1983 Записник ТВ филм /
1984 Комедијанти ТВ серија Поручникот
1984 Исповед на таксистот ТВ филм Викентие
1984 Хихирику - 5 години ТВ филм /
1985 На наш начин ТВ серија /
1985 Трговецот од Солун ТВ филм Караспиро
1985 Јазол ТВ-филм Ром цевлочистач
1985 Ајде да се дружиме ТВ серија /
1985 Тетовирани души ТВ-филм
1986 Среќна нова '49 ТВ-филм
1986 Климент Охридски ТВ филм Богдан
1986-1992 Македонски народни приказни ТВ-серија
1987 Трст виа Скопје ТВ серија /
1987 Македонски балади ТВ-серија /
1987 Театарче лево ќоше ТВ-филм /
1987 Хај-Фај ТВ-филм /
1988 Втора смена ТВ серија Таткото на Симона
1988 Чук Чук Стојанче ТВ-серија
1988-1992 Тврдокорни ТВ-серија Биолчето
1988 Марка ТВ филм /
1990-ти
1990 ДО РЕ МИ ТВ серија Тасе
1990 Алф од Ново Лисиче ТВ-филм Рамче
1990-1991 Опстанок ТВ серија Шоферот
1991 Женски оркестар ТВ-филм
1991 Тетовирање ТВ-филм Полицаецот 2
1991 Во кафулето кај Гане ТВ-филм Италијанецот
1991 Македонија може ТВ серија Кирил
1992 Чудовиштата во нашиот град ТВ серија Ларис
1993 Крик на немиот индијанец ТВ филм /
1994 Прекалени ТВ-серија
1994-2000 Македонски народни приказни ТВ-серија
1995 Во светот на бајките ТВ-серија
1999 Хихирику - 20 години ТВ филм /
2000-ти
2000 Погрешно време ТВ-серија /
2000-2001 Светот има осум страни ТВ-серија
2000-2003 Македонски народни приказни ТВ-серија
2001 Агенција осамени срца ТВ-серија Бајрон
2002 Удоле високо угоре длабоко ТВ-филм
2003 Битолски лакрдии ТВ серија /
2004 Хихирику Радио-емисија
2006 Пусто турско ТВ филм Велизар
2008 Куќен совет ТВ-серија
2009 Ветар низ тополите ТВ-серија /
2009 Балкан бенд ТВ серија Џоконда
2010-ти
2010 Македонски народни приказни 3 ТВ серија /
2010 Азиланти ТВ серија Мирко Пендрек
2012-2014 Тврдокорни ТВ серија
2013 2014 Во кафулето кај Гене ТВ филм Италијанецот
2012-2015 Македонски народни приказни ТВ-серија /
2016 Ослободување на Скопје ТВ-филм
2018-2019 Фчерашни новости ТВ-серија Ѓокица
2020-ти
2019-2023 Дајте музика ТВ-серија Мајсторот Ѓоко
2022 Македонски народни приказни ТВ-серија
2022 Ручек ТВ-филм Гласот

Наводи

уреди
 1. Републичка заедница на културата (1995). Современост: литература, уметност, општествени прашања. 45 (1-6. изд.). Книгоиздаваштво „Кочо Рацин“.
 2. „Интервју со Ѓокица Лукаревски“. 12.11.2023. Посетено на 30 јануари 2024. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help) од весникот Вечер.
 3. „ЃОКИЦА ЛУКАРЕВСКИ НАГРАДЕН НА ФЕСТИВАЛ ВО КОТОР“. Idividi.com.mk. 10 јули 2010. Посетено на 2 јануари 2011.
 4. „Ѓокица Лукаревски ја доби наградата за животно дело "Анче Џамбазова". 4.10.2020. Посетено на 30 јануари 2024. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 5. "Уметниците живеат со сето срце во своите гради": Лукаревска со емотивна објава му го честиташе Орденот за заслуги на нејзиниот татко Ѓокица Лукаревски“. Посетено на 30 јануари 2024. од Вечер
 6. „Орден за заслуги за Ѓокица Лукаревски, Бедија Беговска, Благоја Чоревски, Оливера Николова, Рефет Абази, Ристо Вртев и Слободан Унковски“. Посетено на 31 јануари 2024. од Вечер

Надворешни врски

уреди