Јани Бојаџи (р. 18 јули 1970 во Струмица) — македонски режисер, продуцент и сценарист. Од 2019 година, е директор на Телевизија Алфа.

Јани Бојаџи
Роден 18 јули 1970
Струмица
Националност Македонец
Познат по режија на:
Ругање со Христос
Вистинска љубов
Болка на душата
Занимање режисер, сценарист

Во 2013 година, се вработува во Канал 5, каде е режисер, сценарист и извршен продуцент на серијалот Македонски народни приказни, каде работи до 2017 година.

Филмографија

уреди

Бојаџи ги режирал следните филмови:[1]

Година Филм Канал
2010 Крајот на светот ТВ-филм Наша ТВ
2010 Пилот ТВ-филм МРТ 1
2013-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија Канал 5
2014 Последниот македонски пророк Документарен филм МРТ 1
2014 Среќна Нова 1903 ТВ-филм Канал 5
2015 Бела ноќ ТВ-филм Канал 5
2016 Вистинска љубов ТВ-филм Канал 5
2016 Болка на душата ТВ-серија Канал 5
2018 Ругање со Христос ТВ-филм Алфа ТВ
2022 Кино „Љубов“ ТВ-филм Кинемое
2023 Бистра вода ТВ-серија Алфа ТВ
2024 Утре Наутро ТВ-серија Алфа ТВ

Наводи

уреди
  1. „Jani Bojadzi“. IMDb. Посетено на 04 февруари 2023. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски

уреди