Душица Стојановска

Душица Стојановска (Скопје, 1 ноември 1957) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Душица Стојановска
Родена 1 ноември 1957(1957-11-01)(66 г.)
Скопје, НР Македонија, ФНРЈ
Позната по улогите во:
Мајки
Наши години
Големата вода
Македонски народни приказни
Ругање со Христос
Преспав
Среќа во вреќа
Ручек
Занимање глумица

Животопис и кариера

уреди

Таа дипломирала на Факултетот за драмски уметности при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, во 1980 година во класата на Проф. Тодорка Кондова-Зафировска. Од 1980 до 1985 година работела како глумец во Народниот театар – Куманово. Од 1986 година се до нејзиното пензионирање во 2022 година, таа работела во Драмски театар - Скопје. Добитник е на Наградата „Војдан Чернодрински“ во 1985 година и Наградата за млад и надежен глумец од весникот „Вечер“.

Театарски претстави

уреди
 • Змија
 • Пасквелија
 • Разбуди се Кате
 • Хај – Фај
 • Гама-зраци
 • Мојот татко социјалистички кулак
 • Викенд на мртовци
 • Свадба
 • Стапица
 • Не сега драга
 • Солунски патрдии
 • Заводникот од западниот свет
 • Хамлет од Долногаштани
 • Дон Жуан
 • Ладало
 • Македонски рулет
 • Македонска крвава свадба
 • Живот во тесни чевли
 • Така зборуваше Гентруда

Детски претстави

уреди
 • Шегите на прасињата
 • Соновија
 • Волшебното цвеќе
 • Крале Марко и Феферона
 • Господарот на шумите
 • Свињарот и принцезата
 • Солта поскапа од злато
 • Капетанот Џон Пиплфокс
 • Дедо Мраз и животните

Филмографија

уреди

Стојановска ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1979 Наши години ТВ-серија Ленче
1980 Двојка ТВ-филм
1982 Јужна патека ТВ-филм
1982 Илинден ТВ-серија Јана
1988 Викенд на мртовци ТВ-филм
1990 ДО РЕ МИ ТВ-серија Секретарка
1991 Македонија може ТВ-филм
1992 Тврдокорни ТВ-серија
1992 Чудовиштата во нашиот град ТВ-серија
1992-1994 Македонски народни приказни ТВ-серија
1992 Еурека ТВ-серија
1997 Во светот на бајките ТВ-серија
1999 Каца ТВ-филм Шанкерка
2000 Македонски народни приказни ТВ-серија
2000 Големи и мали ТВ-серија Продавачката на сладолет
2000 Погрешно време ТВ-серија Маца
2003 Нежната прашина на заборавот ТВ-серија Елефтерија
2004 Големата вода ТВ-филм Готвачка 2
2008 Куќен совет ТВ-серија
2010 Мајки ТВ-филм Жената
2011 Панкот не е мртов ТВ-филм Комшивката
2011 Турни ме да Кинисам ТВ-серија Ружа
2012 Бардо ТВ-филм Тетката
2014-2015 Македонски народни приказни ТВ-серија
2015 Незрели цреши ТВ-филм Тетка
2015 Цимери ТВ-серија
2016 5+ фамилија ТВ-серија
2016 Преспав ТВ-серија Гостинка
2016-2017 Среќа во вреќа ТВ-серија Севда
2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2018 Ругање со Христос ТВ-филм Подвиг жени
2019-2020 Македонски народни приказни ТВ-серија
2021-2022 Дајте музика ТВ-серија Секретарка
2022 Ручек ТВ-филм Гостин 2
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија Службеничката
2023 Дали си маж ТВ-филм Мирјана

Наводи

уреди
 1. „Dusica Stojanovska“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.