Нино Леви

македонски глумец

Нино Леви (роден на 19 јануари 1960 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Нино Леви завршил Факултет за драмски уметности во Скопје[1]. Член на Драмата при Македонскиот народен театар станува во 1989 година, каде е член до неговото пензионирање во 2024 година.

Нино Леви
Роден 19 јануари 1960(1960-01-19)(64 г.)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Македонски народни приказни
Тетовирање
Во светот на бајките
Вистинска љубов
Преспав
Среќна Нова 1903
Сенки
Занимање глумец

Филмографија

уреди
Филмографија на глумецот Нино Леви
Год. Назив Улога
1980-ти
1985 Тетовирани души ТВ-филм
1987 Хај-фај ТВ-филм
1989 Мугра Краток филм
1990-ти
1990 Еурека ТВ-серија Вториот агент
1991 Тетовирање филм
1993 Светлосиво ТВ-филм Трендафил
1994 Пред дождот ТВ-филм Поштар
1994 Прекалени ТВ-серија
1994-1995 Бумбари ТВ-серија Џуле
1995 Во светот на бајките ТВ-серија
1997 Добредојдовте во Сарајево ТВ-филм Живко
1997 Преку езерото ТВ-филм Даре
1999 Наше маало ТВ-серија
2000-ти
2000-2001 Во светот на бајките ТВ-серија
2001 Прашина ТВ-филм
2002 Наше маало ТВ-серија Ристо
2005 Обични луѓе ТВ-серија Цаци
2006 Патување со Рабробил ТВ-филм
2007 Сенки ТВ-филм Михо
2007-2010 Народни Приказни ТВ-серија
2009-2010 Македонски народни приказни ТВ-серија
2010-ти
2010 Мајки ТВ-филм
2010 Крајот на светот ТВ-филм
2010 Како да ме нема ТВ-филм Првиот силувач
2012 Македонски стари приказни ТВ-серија
2012 Бардо Краток филм Продавач на свеќи
2013 Соба со пијано ТВ-филм Советник
2014 Среќна Нова 1903 ТВ-филм Наку Влавот
2014-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2015-2017 5+ фамилија ТВ-серија Полицаец
2016 Вистинска љубов ТВ-филм градоначалникот
2016 Операција Дијамант ТВ-серија Киро
2016 Среќа во Вреќа ТВ-серија Продавачот, Келнерот
2016-2020 Преспав ТВ-серија Полицаец, Гостин
2017-2019 Фамилијата Марковски ТВ-филм Миленко
2017 Гледајќи настрана ТВ-филм Татко
2018 Ругање со Христос ТВ-филм Работник
2019 Дајте музика ТВ-серија Полицаецот Ванчо
2020-ти
2020 5+ фамилија ТВ-серија Полицаец
2020-2023 Македонски народни приказни ТВ-серија
2021 Кино „Љубов“ ТВ-филм
2022 Зад стоговите сено ТВ-филм
2022 Куќен притвор ТВ-серија Цанде
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија Мишо Павличин
2024 Црвениот поет ТВ-серија Учителот
2024 Убиј ги прво децата ТВ-филм Мите

Наводи

уреди
  1. „Леви Нино“. Кинотека на Македонија.

Надворешни врски

уреди