Илија Струмениковски

Илија Струмениковски (р. 20 септември 1940 година во Куманово) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Илија Струмениковски
Роден 20 септември 1940(1940-09-20)(83 г.)
Куманово, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Простодушна љубов
Македонски народни приказни
Црвениот коњ
Бог да ги убие шпионите
Курирот на Гоце
Занимање глумец

Филмографија

уреди
Година Филм Улога
1975 Простодушна љубов ТВ-филм Веле
1979 Курирот на Гоце ТВ-серија
1979 Жена од малтер ТВ-филм
1979 Наши години ТВ-серија
1981 Црвениот коњ ТВ-филм
1984 Другарувања ТВ-серија Директор
1984 Јуначко колено ТВ-серија
1987 Хај-фај ТВ-филм
1988 Втората смена ТВ-серија Берберот
1989-1992 Еурека ТВ-серија др. Едвард Салк
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм Полицаец началник
1997 Светло и бои ТВ-филм
2001 Одмазда ТВ-филм Затворски чувар 2
2008-2010 Народни Приказни ТВ-серија Дедото
2015 Македонски народни приказни ТВ-серија Чорбаџијата
2016 Борба за смрт ТВ-филм Јанко
2018 Ругање со Христос ТВ-филм Возач на автобус
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија Стариот 2

Награди

уреди
  • Награда за најдобро актерско остварување за улогата во претставата "Сојка" на Фестивалот "Војдан Чернодрински" Прилеп (1976)
  • Награда за најдобро актерско остварување за улогата на "Петрокле" во претставата "Пустиња" на Фестивалот "Војдан Чернодрински" Прилеп (1978)
  • Награда за главна машка улога за улогата на "Јанко" во филмот "Борба за смрт" на Фестивалот за драма во Грција (2016)
  • Награда за животнпо дело на Фестивалот "Денови на Комедија" во Куманово (2019)

Надворешни врски

уреди