Маја Андоновска

македонска театарска, филмска и телевизиска глумица

Маја Андоновска (р. 27 април 1984 во Битола) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Маја Андоновска
Роден 27 април 1984
Битола
Националност Македонка
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Збогум Румелија
Преспав
Занимање глумец

Филмографија Уреди

Андоновска ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
2005. Бал-кан-кан ТВ-филм
2006. Караула ТВ-филм Медицинска сестра
2007-2009 Збогум Румелија ТВ-серија Софи
2010-2014 Македонски народни приказни ТВ-серија
2012. Вратите ТВ-филм
2013. Тврдокорни ТВ-серија Мис Стон
2016. Преспав ТВ-серија Злата
2017. Македонски народни приказни ТВ-серија
2020. Горчлива цреша ТВ-филм Австралиска жена
2022-2023. Балканска приспивна песна ТВ-серија
2022-2023. Македонски народни приказни ТВ-серија

Наводи Уреди

  1. „Maja Andonovska“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.