Трајче Иваноски

Трајче Иваноски (р. Прилеп, 11 март 1945 - Прилеп, 19 декември 2021) - македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Од 1965 година сè до пензионирањето во 2007 година работел во Народниот театар „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Тој и по пензионирањето продолжува да биде активен во театарот. Покрај неговиот матичен театар тој гостувал и во други театри во Македонскиот народен театар и Драмски театар - Скопје.

Трајче Иваноски
Роден 11 март 1945
Прилеп, Македонија Македонија
Починал 19 декември 2021
Прилеп, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Солунски патрдии
Авантурите на Итар Пејо
Втора смена
Бог да ги ибие шпионите
Илинден
Волшебното самарче
Неверство во зимска ноќ
Занимање глумец

ФилмографијаУреди

Иваноски има остварено бројни филмски улоги:[1]

Година Филм Улога
1971 Македонскиот дел од пеколот ТВ-филм
1975 Волшебното самарче ТВ-серија
1977 Итар Пејо ТВ-серија
1979 Наши години ТВ-серија Железничарот
1980 Оловна бригада ТВ-филм
1982 Едно лето ТВ-серија Економот
1982 Илинден ТВ-серија
1982 Слана во цутот на бадемите ТВ-филм
1983 Ликвидатор ТВ-филм
1984 Белото Циганче ТВ-серија
1984 Јуначко колено ТВ-серија
1985 Трговецот од Солун ТВ-филм
1986 Солунски патрдии ТВ-серија Аџи Јанкула
1986 Среќна нова '49 ТВ-филм
1988 Втора смена ТВ-серија
1989 Собирен центар ТВ-филм
1989-1991 Еурека ТВ-серија
1992 Чудовиштата во нашиот град ТВ-филм
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм Затвореник
1994 Прекалени ТВ-серија Дедото Марко
1994 Пред дождот ТВ-филм
1995 Во светот на бајките ТВ-серија
1998 На Балканот не се пие чај ТВ-филм
2001 Одмазда ТВ-филм
2001 Прашина ТВ-филм Овчар
2003 Лото, лото ТВ-серија
2004 Неверство во зимска ноќ ТВ-филм
2006 Тајната книга ТВ-филм Прв гостин
2006 Пусто турско ТВ-филм
2007-2009 Збогум Румелија ТВ-серија
2008 Куќен совет ТВ-серија
2010 Царската е последна ТВ-филм
2012-2014 Тврдокорни ТВ-серија Мајстор Јонче
2013-2014 Авантурите на Итар Пејо ТВ-серија Кметот
2014 Македонски народни приказни ТВ-серија
2014 Деца на сонцето ТВ-филм
2014 До балчак ТВ-филм
2015 Три во едно ТВ-филм
2015 Големото прогонство во Кавкасија ТВ-серија
2015 Последниот Македонец ТВ-филм Таткото
2018 Година на мајмунот ТВ-филм

НаградиУреди

  • Прва награда на фестивалот Војдан Чернодрински за млад глумец во улогата на Златан во претставата "Робот и Агата".
  • Награда за најдобра машка главна улога за ликот на Горчин во претставата "Скок преку кожа" во режија на Бранко Гапо на театарскиот фестивал Војдан Чернодрински.
  • Во 2003 година на меѓународниот фестивал на комедија во Корча,Р.Албанија ја добива главната наградата за најдобро глумечко остбарување за улогата на професор Павлович во претставата "Собирен Центар".
  • Во 2011 година ја добиваа наградата за животно дело на фестивалот Војдан Чернодрински - Прилеп.
  • Добитник е и на наградата "3-Ноември" што ја доделува Собранието на град Прилеп.
  • Награда за главна машка улога за ликот Протасов во претставата "Деца на сонцето" во решија на Илија Милчин.
  • Во 2016 година повторно на фестивалот Корча добива награда за монодрамата "Јас Илија Шаторот".

НаводиУреди

  1. „Trajce Ivanoski“. IMDb. Посетено на 25 јануари 2023.

Надворешни врскиУреди