Анче Џамбазова

македонска театарска и филмска глумица

Анче Џамбазова (3 август 1942 во Скопје30 септември 1997 во Скопје) — македонска театарска и филмска глумица, најпозната по улогите во Мирно лето и Македонски народни приказни.

Анче Џамбазова
Родена Анче Џамбазова
3 август 1942
Скопје, Царство Бугарија
Починала 30 септември 1997 (возраст: 55)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонка
Позната по улогата во:
Македонски народни приказни
Мирно лето
Тврдокорни
Занимање глумица
Сопружник Александар Џамбазов
Татко Петре Прличко
Мајка Деса Прличко
Деца Тања Џамбазовa
Игор Џамбазов

Анче Џамбазова е ќерка на глумецот Петре Прличко, сопруга на композиторот Александар Џамбазов и мајка на шоуменот Игор Џамбазов и архитект/технологист Татјана Џамбазова.

Филмографија уреди

Џамбазова ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1961 Мирно лето ТВ-серија Заба
1967 Да видам, да видам што да бидам ТВ-серија /
1969 Свеќник ТВ-филм /
1969 Прозори ТВ-филм /
1969 Сеништа ТВ-филм /
1969 Итрата вдовица ТВ-филм /
1970 Нешто веома деликатно ТВ-филм /
1970 Ветер во кутиче кибрит ТВ-филм /
1972 Вител ТВ-филм /
1974 Средба ТВ-филм Малина
1974 Брачна понуда ТВ-филм /
1975 Волшебното самарче ТВ-серија Танеица
1979 Хихирику Радио-емисија
1981 Првите цутови ТВ-серија
1982 Едно лето ТВ-филм /
1984 Комедијанти ТВ-серија Ќерката на газдата
1984 Хихирику - 5 години ТВ-серија /
1985 Сомнително лице ТВ-филм Марица
1987 Чорбаџи Теодос ТВ-филм Наца
1988 Втора смена ТВ-серија Готвачката
1988-1992 Македонски народни приказни ТВ-серија
1988-1989 Тврдокорни ТВ-серија /
1991 Македонија може ТВ-серија /
1991 Во кафулето кај Гане ТВ-филм Жената на Гене
1994-1995 Бумбари ТВ-серија Лилјана
1995 Во светот на бајките ТВ-серија
1994-1997 Македонски народни приказни ТВ-серија

Наводи уреди

  1. „Ance Dzambazova“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.