Здравко Стојмиров

Здравко Стојмиров (р. 16 јануари 1987 во Битола) — македонски театарски филмски и телевизиски глумец.

Здравко Стојмиров
Роден 16 јануари 1987(1987-01-16)(37 г.)
Битола, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогите во: Македонски народни приказни
Среќна Нова 1903
Занимање глумец

Филмографија

уреди
Година Филм Улога
2013-2014 Тврдокорни ТВ-серија Пере Тошев
2014 Авантурите на Итар Пејо ТВ-серија Итар Пејо
2014 Среќна Нова 1903 ТВ-филм Никола
2016-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2017 Инсајдер ТВ-серија Полицаец
2020-2022 Македонски народни приказни ТВ-серија
2021 Преспав ТВ-серија Телохранител
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија Посредникот
2024 Црвениот поет ТВ-серија Стеван

Надворешни врски

уреди