Александар Микиќ

македонски глумец

Александар Микиќ (Скопје, 9 февруари 1966) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Дипломирал на Универзитетот  „Св. Кирил и Методиј“, Факулет за драмски уметности, Скопје на отсекот за глумечка игра во класата на проф. Димитрие Османли, во 1992 година. Од 1997 година, работи во Македонски народен театар - Скопје[1].

Александар Микиќ
Роден 9 февруари 1966(1966-02-09)(58 г.)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по улогата:
Фамилија Марковски
Македонски народни приказни
Ах, љубов моја
Во светот на бајките
Преспав
Деца на сонцето
Бог да ги убие шпионите
Кајмак
Занимање глумец

Филмографија уреди

Година Филм Улога
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм Заптија
1993 Еурека ТВ-серија
1993 Македонска сага ТВ-филм
1993 Крик на немиот индијанец ТВ-филм
1994 Пред дождот ТВ-филм Атанас
1994-1995 Бумбари ТВ-серија Цуфа
1995 Ангели на отпад ТВ-филм
1997 Светлини и бои ТВ-филм
1998 Салон Хармони Инспекторот
1998 Денес утре ТВ-филм Инспектор
2001 Во светот на бајките ТВ-серија
2001 Одмазда ТВ-филм
2001 Народен пратеник ТВ-филм
2002 Наше маало ТВ-серија Молерот
2002 Заведени ТВ-серија
2002-2003 Македонски народни приказни ТВ-серија
2003 Нежната прашина на заборавот ТВ-серија Ефрем
2004 Големата вода ТВ-филм Прв војник
2006 Стрмоглави ТВ-филм Губитник
2006-2009 Македонски народни приказни ТВ-серија
2010 Царската е последна ТВ-филм Царот
2010 Од денес за утре ТВ-серија Докторот
2010 Како да не сум таму ТВ-филм Трет силувач
2010-2012 Македонски народни приказни ТВ-серија
2011 Ова не е Американски филм ТВ-филм Иван
2012 Скопје ремикс ТВ-филм
2013-2014 Тврдокорни ТВ-серија
2014 Деца на сонцето ТВ-филм Цуцла
2015 Незрели цреши ТВ-филм
2015 Македонски народни приказни ТВ-серија
2015 Медена ноќ ТВ-филм Симо
2015 Три дена во септември ТВ-филм Инспекторот
2016-2024 Преспав ТВ-серија Попот
2017 Ах, љубов моја ТВ-серија Генерал Курчовиќ
2017 Исцелител ТВ-филм Мрсни
2017-2019 Фамилија Марковски ТВ-серија Иван
2018 Еј ТВ-филм
2018 Мејкинг оф ТВ-филм Продуцентот
2019 Ефектот на Среќа ТВ-филм Адвокат
2020-2022 Дајте музика ТВ-серија Бездомник
2020 Македонски народни приказни ТВ-серија
2021 Соло режим ТВ-филм Таткото
2022 Мими ТВ-филм
2022 Кајмак ТВ-филм Карамба
2022 Снежана на крајот умира ТВ-филм Сале
2022 Бесценета ТВ-филм Драгомир
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија Стамен
2023 Нешто слатко ТВ-филм Водител Ристо[2]
2023 Дали си маж ТВ-филм Миле
2024 Убиј ги прво децата ТВ-филм Јани

Награди уреди

Надворешни врски уреди


Наводи уреди

  1. https://mnt.mk/produkcija/produkcija-mnt/akteri/aleksandar-mikikj-2. Отсутно или празно |title= (help)
  2. Nekaj sladkega (2023) (англиски)