Александар Џуровски

Александар Џуровски (р. 26 август 1948 година во Ресен) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Дипломира актерска игра во Академијата за театарска уметност во Загреб, Хрватска во 1972 година. Од 1972 година се до неговото пензионирање во 2013 година работи во Македонски народен театар - Скопје.

Александар Џуровски
Роден 26 август 1948(1948-08-26)(75 г.)
Ресен, Македонија Македонија
Познат по улогата во:
Тврдокорни
Македонски народни приказни
Мугра
Занимање глумец

Филмографија уреди

Година Филм Улога
1973 Кукла ТВ-филм
1975 Јад ТВ-филм
1981 Милион маченици ТВ-филм
1982 Илинден ТВ-серија
1989 Мугра ТВ-филм
1990 Трст виа Скопје ТВ-серија
1993 Еурека ТВ-серија
2001 Во светот на бајките ТВ-серија
2010-2012 Македонски народни приказни ТВ-серија Таткото
2013-2014 Тврдокорни ТВ-серија Кајмакам

Награди уреди

Надворешни врски уреди