Волта а Каталуња 2019

99. издание на велосипедската трка
Волта а Каталуња 2019
Детали за трката
Издание99. Волта а Каталуња
НатпреварувањаСветска турнеја на UCI 2019 2.UWT
Spanish Road Cycling Cup 2019
Етапи7
Датуми25 – 31 март
Растојание1.160 км
ДржаваESP Шпанија
ПоаѓалиштеКалеља
ОдредиштеБарселона
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај100
Просечна брзина39,674 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникCOL Мигел Анхел Лопес (Астана Казахстан Тим)
ВторопласиранGBR Адам Јејтс (Тим Џејко АИУла)
ТретопласиранCOL Еган Бернал (Инеос Гренадиерс)
ПланинскиBEL Томас де Гент (Лото-Судал)
СпринтерскиAUS Мајкл Метјус (Тим ДСМ)
МладинскиCOL Мигел Анхел Лопес (Астана Казахстан Тим)
ЕкипенESP Мовистар
◀20182021▶
Документација

Волта а Каталуња 2019 (позната и како Трка околу Каталонија 2019) — 99. издание на велосипедската етапна трка Волта а Каталуња, која се одржала помеѓу 25 и 31 март како деветти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Била освоена од Мигел Анхел Лопес од екипата Астана.[2]

Екипи

уреди

Бидејќи Волта а Каталуња е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што се заокружила групата од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (7)

Рута

уреди
ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  25 марКалељаКалеља
 
среднопланинска етапа
164  Томас де Гент    Томас де Гент  
2  26 марМатаро – Сан Фелиу де Гишолс
 
ридеста етапа
166,7  Мајкл Метјус    Томас де Гент  
3  27 марСан Фелиу де Гишолс – Валтер 2000
 
планинска етапа
179  Адам Јејтс    Томас де Гент  
4  28 марЉанарс – Ла Молина
 
планинска етапа
150,3  Мигел Анхел Лопес    Мигел Анхел Лопес  
5  29 марПучсерда – Сант Кугат дел Валес
 
ридеста етапа
188,1  Максимилијан Шахман    Мигел Анхел Лопес  
6  30 марВалс – Вила-сека
 
среднопланинска етапа
169,1  Мајкл Метјус    Мигел Анхел Лопес  
7  31 марБарселонаБарселона
 
среднопланинска етапа
143,1  Давиде Формоло    Мигел Анхел Лопес  

Етапи

уреди

Етапа 1

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Томас де Гент Лото-Судал4ч 14' 32
2.   Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 2' 38
3.   Грега Боле Бахреин Викториус+ 2' 42
4.   Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 2' 42
5.   Микел Аристи Еускади Баскија-Муријас+ 2' 42
6.   Андре Грајпел Аркеа-Самсик+ 2' 42
7.   Дарил Импи Тим Џејко АИУла+ 2' 42
8.   Еган Бернал Инеос Гренадиерс+ 2' 42
9.   Ник ван дер Лејке Ромпот-Шарл+ 2' 42
10.   Патрик Бевин ССС Team+ 2' 42
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Томас де Гент    Лото-Судал4ч 14' 16
2.   Максимилијан Шахман  Бора-Хансгрое+ 2' 48
3.   Грега Боле Бахреин Викториус+ 2' 54
4.   Алехандро Валверде Мовистар+ 2' 56
5.   Еган Бернал Инеос Гренадиерс+ 2' 57
6.   Луис Анхел Мате Кофидис+ 2' 57
7.   Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 2' 58
8.   Микел Аристи Еускади Баскија-Муријас+ 2' 58
9.   Андре Грајпел Аркеа-Самсик+ 2' 58
10.   Дарил Импи Тим Џејко АИУла+ 2' 58
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Мајкл Метјус Тим ДСМ4ч 09' 34
2.   Алехандро Валверде Мовистар+ 0
3.   Дарил Импи Тим Џејко АИУла+ 0
4.   Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 0
5.   Од Кристијан Ејкинг Интермарше-Сиркус-Ванти+ 0
6.   Џејмс Нокс Судал Квик-Степ+ 0
7.   Патрик Бевин ССС Team+ 0
8.   Енрико Гаспарото Дименжн Дата+ 0
9.   Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 0
10.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Томас де Гент    Лото-Судал8ч 23' 50
2.   Алехандро Валверде Мовистар+ 2' 47
3.   Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 2' 48
4.   Максимилијан Шахман  Бора-Хансгрое+ 2' 48
5.   Дарил Импи Тим Џејко АИУла+ 2' 54
6.   Наиро Кинтана Мовистар+ 2' 56
7.   Еган Бернал Инеос Гренадиерс+ 2' 57
8.   Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 2' 57
9.   Луис Анхел Мате Кофидис+ 2' 57
10.   Патрик Бевин ССС Team+ 2' 58
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Адам Јејтс Тим Џејко АИУла5ч 02' 18
2.   Еган Бернал Инеос Гренадиерс+ 0
3.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 0
4.   Наиро Кинтана Мовистар+ 0
5.   Мигел Анхел Лопес Астана Казахстан Тим+ 2
6.   Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 30
7.   Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 46
8.   Ричард Карапас Мовистар+ 46
9.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 51
10.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 53
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Томас де Гент    Лото-Судал13ч 28' 29
2.   Адам Јејтс Тим Џејко АИУла+ 27
3.   Еган Бернал  Инеос Гренадиерс+ 30
4.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 33
5.   Наиро Кинтана Мовистар+ 35
6.   Мигел Анхел Лопес Астана Казахстан Тим+ 39
7.   Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 1' 06
8.   Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 1' 23
9.   Ричард Карапас Мовистар+ 1' 23
10.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 1' 28
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Мигел Анхел Лопес Астана Казахстан Тим4ч 02' 07
2.   Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 16
3.   Марк Солер Мовистар+ 16
4.   Еган Бернал  Инеос Гренадиерс+ 16
5.   Адам Јејтс Тим Џејко АИУла+ 16
6.   Наиро Кинтана Мовистар+ 19
7.   Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 19
8.   Гијом Мартен Интермарше-Сиркус-Ванти+ 32
9.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 34
10.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 42
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Мигел Анхел Лопес   Астана Казахстан Тим17ч 31' 05
2.   Адам Јејтс Тим Џејко АИУла+ 14
3.   Еган Бернал Инеос Гренадиерс+ 17
4.   Наиро Кинтана Мовистар+ 25
5.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 46
6.   Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 56
7.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 42
8.   Ромен Барде АГ2Р Ситроен Тим+ 1' 44
9.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 2' 27
10.   Марк Солер Мовистар+ 2' 36
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое4ч 25' 45
2.   Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 13
3.   Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 13
4.   Дарил Импи Тим Џејко АИУла+ 13
5.   Патрик Бевин ССС Team+ 13
6.   Фил Баухаус Бахреин Викториус+ 13
7.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 13
8.   Наиро Кинтана Мовистар+ 13
9.   Бјорг Ламбрехт Лото-Судал+ 13
10.   Мигел Анхел Лопес Астана Казахстан Тим+ 13
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Мигел Анхел Лопес   Астана Казахстан Тим21ч 57' 05
2.   Адам Јејтс Тим Џејко АИУла+ 14
3.   Еган Бернал Инеос Гренадиерс+ 17
4.   Наиро Кинтана Мовистар+ 25
5.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 46
6.   Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 56
7.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 42
8.   Ромен Барде АГ2Р Ситроен Тим+ 1' 44
9.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 2' 27
10.   Марк Солер Мовистар+ 2' 36
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Мајкл Метјус Тим ДСМ3ч 56' 36
2.   Фил Баухаус Бахреин Викториус+ 0
3.   Дарил Импи Тим Џејко АИУла+ 0
4.   Патрик Бевин ССС Team+ 0
5.   Микел Аристи Еускади Баскија-Муријас+ 0
6.   Иго Хофстетер Кофидис+ 0
7.   Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 0
8.   Мигел Анхел Лопес Астана Казахстан Тим+ 0
9.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 0
10.   Енрик Мас Судал Квик-Степ+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Мигел Анхел Лопес   Астана Казахстан Тим25ч 53' 41
2.   Адам Јејтс Тим Џејко АИУла+ 14
3.   Еган Бернал Инеос Гренадиерс+ 17
4.   Наиро Кинтана Мовистар+ 25
5.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 46
6.   Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 56
7.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 42
8.   Ромен Барде АГ2Р Ситроен Тим+ 1' 44
9.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 2' 27
10.   Марк Солер Мовистар+ 2' 36
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Давиде Формоло Бора-Хансгрое3ч 19' 41
2.   Енрик Мас Судал Квик-Степ+ 51
3.   Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 53
4.   Дион Смит Тим Џејко АИУла+ 55
5.   Алехандро Валверде Мовистар+ 55
6.   Еган Бернал Инеос Гренадиерс+ 55
7.   Адам Јејтс Тим Џејко АИУла+ 55
8.   Наиро Кинтана Мовистар+ 55
9.   Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 55
10.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 55
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман

уреди
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Мигел Анхел Лопес   Астана Казахстан Тим29ч 14' 17
2.   Адам Јејтс Тим Џејко АИУла+ 14
3.   Еган Бернал Инеос Гренадиерс+ 17
4.   Наиро Кинтана Мовистар+ 25
5.   Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 56
6.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 42
7.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 2' 27
8.   Гијом Мартен Интермарше-Сиркус-Ванти+ 2' 41
9.   Енрик Мас Судал Квик-Степ+ 2' 49
10.   Алехандро Валверде Мовистар+ 3' 02
Извор: ProCyclingStats


Поредок

уреди

На Волта а Каталуња 2019 се доделувале четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа и временските бонуси на средните спринтови (3, 2 и 1 секунда) и на крајот на етапите (10, 6 и 4 секунди, соодветно за првите тројца велосипедисти), предводникот ја добил бело-зелената маичка. Овој пласман се сметал за најважен на Волта а Каталуња 2019 и победникот на овој пласман се сметал за победник на трката.

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Бодови за специјална 30 25 20 16 12 10 8 6 4 3 2 1
Бодови за категорија 1 16 12 10 8 6 4 3 2 1 0
Бодови за категорија 2 10 7 5 3 2 1 0
Бодови за категорија 3 6 4 2 1 0

Дополнително, постоел и спринтерски пласман, кој се наградувал со бело-сина маичка. Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на некое од првите три места на средните спринтови во текот на секоја етапа; овие средни спринтови исто така нуделе и бонус секунди за генералниот пласман. Исто така, постоел и планински пласман, каде се доделувала бело-црвена маичка. Во планинскиот пласман, бодови се добивале доколку велосипедистите се искачат на некое искачување пред другите велосипедисти, така што повеќе бодови имало на повисоките категоризирани искачувања.

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележана со бело-жолта маичка. Само возачите родени по 1 јануари 1994 година смееле да се натпреваруваат во овој пласман; најдобриот млад возач во генералниот пласман бил предводник на пласманот за млад возач. Постоел и пласман за екипите, каде времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа се додавале заедно; водечката екипа на крајот на трката била екипата со најниско вкупно време.

Етапа Победник Генерален пласман
 
Планински пласман
 
Спринтерски пласман
 
Пласман за млад возач
 
Екипен пласман
1 Томас де Гент Томас де Гент Томас де Гент Томас де Гент Максимилијан Шахман Лото-Судал
2 Мајкл Мејтус
3 Адам Јејтс Еган Бернал Мовистар Тим
4 Мигел Анхел Лопес Мигел Анхел Лопес Мигел Анхел Лопес
5 Максимилијан Шахман Максимилијан Шахман
6 Мајкл Мејтус Мајкл Мејтус
7 Давиде Формоло
На крај Мигел Анхел Лопес Томас де Гент Мајкл Мејтус Мигел Анхел Лопес Мовистар Тим

Список на учесници

уреди

Наводи

уреди
  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
  2. „Volta a Catalunya: Adam Yates second behind Miguel Angel Lopez“. BBC Sport. Посетено на 2 април 2019.
  3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.

Надворешни врски

уреди