Матео Фабро

италијански велосипедист

Матео Фабро (италијански: Matteo Fabbro; р. 10 април 1995 во Удине) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Катјуша-Алпесин.[1]

Матео Фабро
Лични податоци
Цело имеМатео Фабро
Роден10 април 1995(1995-04-10)(29 г.)
Удине,  Италија
Податоци за клубот
Мом. клубКатјуша-Алпесин
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2014–2017 Фриули
Професионални клубови
2018– Катјуша-Алпесин
Последна промена
15 декември 2018

Достигнувања

уреди
2015
4. Гран Премио Спортиви ди Поџана
2016
3. Краен пласман Трка Бихор
5. Трофео Чита ди Сан Вендемијано
6. Краен пласман Трка Малополска
2017
1. Пролог Џиро дела Вале д’Аоста
3. Краен пласман Џиро дел Белведере
5. Гран Премио Спортиви ди Поџана
9. Копа Колекио
2018
8. Краен пласман Трка околу Турција

Наводи

уреди
  1. „26 riders for Katusha-Alpecin in 2018“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 9 ноември 2017. Посетено на 2 јануари 2018.

Надворешни врски

уреди