Херман Пернштајнер

австриски велосипедист

Херман Пернштајнер (германски: Hermann Pernsteiner; р. 7 август 1990) — австриски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Бахреин Викториус.[1]

Херман Пернштајнер
Пернштајнер на Трката околу Австрија 2019
Лични податоци
Цело имеХерман Пернштајнер
Роден7 август 1990(1990-08-07)(33 г.)
Оберварт,  Австрија
Висина1,68 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Бахреин Викториус
Дисциплинадрумски велосипедизам
планински велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2016–2017
2018-
Амплац-БМЦ
Бахреин-Мерида
Последна промена
1 ноември 2022

Во август 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2018.[2] Во октомври 2020 година бил во почетниот состав за Џиро д’Италија 2020.[3] Завршил 30. на друмската трка на Летните олимписки игри 2020.[4]

Достигнувања уреди

2016
6. Краен пласман Трка околу Австрија
1.   Пласман за австриски возач
2017
1.   Краен пласман Тур д’Азербејџан
6. Краен пласман Трка околу Словенија
10. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
2018
1. Гран Премио ди Лугано
2. Краен пласман Трка околу Австрија
2. Краен пласман Трка околу Јапонија
2020
10. Краен пласман Џиро д’Италија
10. Краен пласман Тур Даун Андер
2022
4. Јапонски куп

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2018 2019 2020
  Џиро 10
  Тур
  Вуелта СО 15

— = не учествувал; СО = се откажал

Наводи уреди

  1. „Bahrain Victorious“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.
  2. „2018: 73rd Vuelta a España: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 22 август 2018.
  3. „103rd Giro d'Italia: Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 2 October 2020.
  4. „Tokyo 2020 - Cycling Road - Results“. olympics.com. Архивирано од изворникот на 25 July 2021. Посетено на 4 August 2021.

Надворешни врски уреди