Гарикојц Браво

шпански велосипедист

Гарикојц Браво Ојарбиде (баскиски: Garikoitz Bravo Oiarbide; р. 31 јули 1989) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Еускади-Муријас.[1]

Гарикојц Браво
Браво во 2011 година
Лични податоци
Цело имеГарикојц Браво Ојарбиде
Роден31 јули 1989 (1989-07-31) (33 г.)
Ласкао,  Шпанија
Висина1,74 м
Маса61 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЕускади-Муријас
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2008
2009
Аспиру-Угарте
Каха Рурал аматерски
Професионални клубови
2010–2012
2013
2014
2015-
Каха Рурал-Сегурос РГА
Еускалтел-Еускади
Ефапел–Гласдрајв
Мурија Талдеа
Последна промена
16 ноември 2019

Во август 2018 година бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања.[2]

ДостигнувањаУреди

2008
1. Етапа 1 Бискајко Бира
2009
1.   Баскиско хронометарско првенство под 23 години
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
2011
1.   Планински пласман Тур де л’Авенир
2012
9. Вуелта Сиклиста а ла Риоха
2013
10. Трка околу Пекинг
2015
1.   Планински пласман Вуелта а Кастиља и Леон
5. Краен пласман Вуелта а Астурија
8. Краен пласман Тур ди Жеводан Лангдок-Русијон
2017
8. Класика Примавера
2018
6. Краен пласман Вуелта а Арагон
7. Гран при де Плимелек-Морбијан
2019
6. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
8. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
9. Класик Сид Ардеш

НаводиУреди

  1. „El Euskadi-Murias anuncia para 2019 una plantilla de 20 ciclistas“ [Euskadi-Murias announces for 2019 a roster of 20 cyclists]. La Vanguardia (шпански). Javier Godó; Grupo Godó. 15 ноември 2018. Посетено на 16 јануари 2019.
  2. „2018: 73rd Vuelta a España: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 22 август 2018.

Надворешни врскиУреди