Гонсало Серано

шпански велосипедист

Гонсало Серано Родригес (шпански: Gonzalo Serrano Rodríguez; р. 17 август 1994 во Мадрид) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Каха Рурал-Сегурос РГА.[1]

Гонсало Серано
Лични податоци
Цело имеГонсало Серано Родригес
Роден17 август 1994(1994-08-17)(29 г.)
Мадрид,  Шпанија
Податоци за клубот
Мом. клубКаха Рурал-Сегурос РГА
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2013–2014
2015–2016
2017
Супер Фројс
ЕК Магро
Каха Рурал-Сегурос РГА аматерски
Професионални клубови
2017

2018-
Каха Рурал-Сегурос РГА (стажант)
Каха Рурал-Сегурос РГА
Последна промена
9 декември 2019

Во август 2019 година бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2019.[2]

Достигнувања уреди

2016
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
2018
6. Класика да Арабида
2019
8. Краен пласман Трка околу Турција
8. Класика да Арабида

Наводи уреди

  1. „El proyecto del Caja Rural 2019 arranca en Almería, aún sin el colombiano Soto“ [The Caja Rural 2019 project starts in Almería, even without the Colombian Soto]. Marca (шпански). Unidad Editorial. 13 декември 2018. Посетено на 10 јануари 2019.
  2. „2019: 74th La Vuelta ciclista a España“. ProCyclingStats. Посетено на 23 август 2019.

Надворешни врски уреди