Анхел Мадрасо

шпански велосипедист

Анхел Мадрасо Руис (шпански: Ángel Madrazo Ruiz; р. 30 јули 1988) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Бургос БХ.[3]

Анхел Мадрасо
Мадрасо на Ле Самин 2015
Лични податоци
Цело имеАнхел Мадрасо Руис
Прекар
  • Ел Горион де Казоња[1]
  • МекЛовин[2]
Роден30 јули 1988(1988-07-30)(35 г.)
Сантандер,  Шпанија
Висина1,72 м
Маса63 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБургос БХ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2007–2008
2008
Сонје Дивал-Продир аматер
Скот-Американ Биф (стажант)
Професионални клубови
2009–2013
2014–2016
2017–2018
2019-
Кес д’Епарњ
Каха Рурал-Сегурос РГА
Делко-Марсеј Прованса КТМ
Бургос БХ
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2019)
Последна промена
11 декември 2020

Мадрасо го напуштил Мовистар Тим на крајот на сезоната 2013,[4] и се приклучил на Каха Рурал-Сегурос РГА за сезоната 2014.[5] Во август 2016 година, Делко-Марсеј Прованса КТМ објавиле дека Мадрасо ќе им се приклучи во сезоните 2017 и 2018.[6][7]

Достигнувања уреди

2008
8. Краен пласман Сиркуито Монтањес
1. Етапа 5
2011
5. ГП Мигел Индураин
5. Пруеба Вилјафранка де Ордисија
2012
3. ГП Мигел Индураин
5. Краен пласман Средоземна трка
5. Класика Примавера
6. Тре Вали Варезине
2013
Трка околу Британија
1.   Спринтерски пласман
1.   Планински пласман
2. Пруеба Вилјафранка де Ордисија
2014
2. Џиро дел’Емилија
8. Краен пласман Тур ди Жеводан Лангдок-Русијон
1.   Планински пласман
2015
1. Пруеба Вилјафранка де Ордисија
1.   Планински пласман Тур ди Жеводан Лангдок-Русијон
3. Џиро дел’Емилија
7. Сиркуито де Гечо
  Награда за борбеност на етапите 8 & 18 Вуелта а Еспања
2016
1. Етапа 4 Етоал де Бесеж
2. Пруеба Вилјафранка де Ордисија
4. Сиркуито де Гечо
7. Краен пласман Вуелта а Астурија
2017
1. Планински пласман Сиркут де ла Сарт
2. Сиркуито де Гечо
9. Краен пласман Трка околу Австрија
2018
7. Краен пласман Трка околу Австрија
7. Тур ди Жеводан Окситани
8. Краен пласман Вуелта а Арагон
8. Краен пласман Трка Алмати
2019
Вуелта а Еспања
1. Етапа 5
  Награда за борбеност на етапите 2, 3 & 16
6. Краен пласман Трофеу Жоаким Агостињо

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
  Џиро не настапил во текот на кариерата
  Тур
  Вуелта СО 44 СО 119 43

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „Angel Madrazo – El Gorrion de Cazoña“. Посетено на 4 January 2011.
  2. https://www.eurosport.com/cycling/vuelta-a-espana/2019/blazin-saddles-the-2019-vuelta-awards-primoz-roglic-quickstep-angel-madrazo-movistar-more_sto7463580/story.shtml
  3. „Cubero y Gibson completan la plantilla de 20 ciclistas del Burgos BH“ [Cubero and Gibson complete the roster of 20 cyclists from Burgos BH]. Бургос БХ (шпански). Burgos Pro Team. 4 December 2019. Посетено на 5 January 2020.
  4. „Movistar Team (MOV) – ESP“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2013-10-17. Посетено на 8 January 2013.
  5. Torre Poo, Rafa (25 September 2013). „Ángel Madrazo ficha por el Caja Rural“ [Ángel Madrazo signs for Caja Rural]. El Diario Montañés. Editorial Cantabria Interactiva S.L. Посетено на 6 November 2013.
  6. „Cyclisme : l'Espagnol Madrazo arrive chez Delko Marseille“ [Cycling: Spaniard Madrazo arrives at Delko Marseille]. La Provence (француски). 13 August 2016. Посетено на 28 February 2017.
  7. „Delko Marseille-Provence KTM“. DirectVelo. Association Le Peloton. Посетено на 10 January 2018.

Надворешни врски уреди