Родриго Контрерас (велосипедист)

колумбиски велосипедист

Родриго Контрерас Пинсон (шпански: Rodrigo Contreras Pinzón; р. 2 јуни 1994 во Виљапинсон) — колумбиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Астана Казахстан Тим.[1]

Родриго Контрерас
Контрерас во 2018 година
Лични податоци
Цело имеРодриго Контрерас Пинсон
ПрекарРоки
Роден2 јуни 1994.(1994-06-02)(29 г.)
Виљапинсон,  Колумбија
Висина1,80 м
Маса68 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАстана Казахстан Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2014–2015 Колдепортес-Кларо
Професионални клубови
2013
→ 2015
2016
2017
2018
2019-
Колумбија-Колдепортес
Етикс-Квик Степ (стажант)
Етикс-Квик Степ
Колдепортес-Зену
ЕПМ
Астана
Последна промена
1 јуни 2020

Претходно возел за Етикс-Квик Степ.[2][3]

Достигнувања уреди

2013
1. Етапа 6 Вуелта а Боливија
2014
1.   Панамериканско хронометарско првенство
2015
5. Краен пласман Тур де Сан Луис
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 1 (TTT) Трка околу Чешка
2016
1. Етапа 1 (TTT) Тур де Сан Луис
2017
1.   Боливарски игри - хронометар
2.   Панамериканско хронометарско првенство
2. Национално хронометарско првенство
2018
Јужноамерикански игри
1.   Хронометар
5. Друмска трка
1.   Игри на Средна Америка и Кариби - хронометар
Вуелта а Колумбија
1. Пролог
1. Етапа 7 (ITT)
4. Панамериканско хронометарско првенство
4. Национално хронометарско првенство
2019
4. Национално хронометарско првенство
10. Краен пласман Трка околу Руанда
1. Етапа 8
10. Краен пласман Трка Колумбија

Наводи уреди

  1. „Astana Pro Team“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2020. Посетено на 1 January 2020.
  2. „Rodrigo Contreras“. Посетено на 21 July 2015.
  3. „News shorts: Gaviria to debut with Etixx-Quickstep alongside Cavendish in RideLondon“. cyclingnews.com. 2 August 2015. Посетено на 2 August 2015.

Надворешни врски уреди