Каха Рурал-Сегурос РГА

шпанска велосипедска екипа

Каха Рурал-Сегурос РГА (шпански: Caja Rural-Seguros RGA; кратенка според UCI: CJR) — професионална континентална велосипедска екипа, спонзорирано главно од Групо Каха Рурал, шпанска банкарска групација. Екипата учествува на трки од Европската турнеја и Светската турнеја, кога добива специјални покани. Седиштето на екипата се наоѓа во Памплона, Навара, Шпанија, но нејзините работилници, гаражата и магацините се наоѓаат во Алзасуа, Навара.[1] Иако Каха Рурал била активна во професионалниот велосипедизам во 1980-тите години, се ограничиле на аматерско ниво по 1989 година. Каха Рурал повторно настапила на професионалните трки во 2010 година.

Каха Рурал-Сегурос РГА
Инфомации за тимот
UCI кодCJR
ЛоциранШпанија
Основан2010 (2010)
Статуспрофесионална континентална
ВелосипедиВиВЕЛО (2012–2014)
Фуџи (2015– )
Клучни кадри
Извршен директорХосе Мануел Ернандес
Спортски директорЕугенио Гоикечеа
Историја на тимското име
1988
2005–06
2010–Feb 2013
фев 2013–
Каха Рурал-Орбеа
Каику
Каха Рурал
Каха Рурал-Сегурос РГА
Дрес на Каха Рурал-Сегурос РГА
Дрес на Каха Рурал-Сегурос РГА

Дрес

Во февруари 2013 година било објавено дека екипата добива коспонзор и станал позната како Каха Рурал-Сегурос РГА од 21 февруари 2013 година.[2]

Состав на екипата уреди

2018 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Жулен Амескета 12 август 1993
  Алекс Аранбуру 19 септември 1995Еускади Баскија-Муријас (2016)
  Мигел Анхел Бенито 21 септември 1993Caja Rural-Seguros RGA amateur (2014)
  Данило Челано 7 декември 1989Amore & Vita (2017)
  Алваро Куадрос 12 април 1995
  Фабрисио Ферари 3 јуни 1985Caja Rural-Seguros RGA amateur (2009)
  Јон Иризари 9 ноември 1995Caja Rural-Seguros RGA amateur (2016)
  Јонатан Ластра 3 јуни 1993Caja Rural-Seguros RGA amateur (2015)
  Љуис Мас 15 октомври 1989Бургос-БХ (2013)
  Антонио Молина 4 јануари 1991Caja Rural-Seguros RGA amateur (2013)
  Маурисио Мореира 18 јули 1995Caja Rural-Seguros RGA amateur (2017)
  Џастин Ојен 5 мај 1995Хагенс Берман-Аксеон (2016)
  Серхио Пардиља 16 јануари 1984МТН-Кубека (2014)
  Рафаел Рејс 15 јули 1992В52-ФК Порто (2016)
  Кристијан Родригес 3 март 1995Вилиер Триестина-Селе Италија (2017)
  Ник Шулц 13 септември 1994SEG Racing Academy (2016)
  Гонсало Серано 17 август 1994Caja Rural-Seguros RGA amateur (2017)
  Жоаким Силва 19 март 1992В52-ФК Порто (2017)
  Нелсон Сото 19 јуни 1994Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2017)
  Јанис Исад 25 јуни 1993Armée de terre (2017)
  Хосу Забала 11 април 1993Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
Извор: UCI

Фуснота: Жулен Амескета 

2017 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Алекс Аранбуру 19 септември 1995
  Давид Аројо 7 јануари 1980Мовистар (2012)
  Мигел Анхел Бенито 21 септември 1993Caja Rural-Seguros RGA amateur (2014)
  Крис Батлер 16 февруари 1988Израел-Премиер Тек (2016)
  Фабрисио Ферари 3 јуни 1985Caja Rural-Seguros RGA amateur (2009)
  Јон Иризари 9 ноември 1995Caja Rural-Seguros RGA amateur (2016)
  Јонатан Ластра 3 јуни 1993Caja Rural-Seguros RGA amateur (2015)
  Љуис Мас 15 октомври 1989Бургос-БХ (2013)
  Антонио Молина 4 јануари 1991Caja Rural-Seguros RGA amateur (2013)
  Џастин Ојен 5 мај 1995Хагенс Берман-Аксеон (2016)
  Дилан Пејџ 5 ноември 1993Рот (2016)
  Серхио Пардиља 16 јануари 1984МТН-Кубека (2014)
  Едуард Прадес 9 август 1987Matrix Powertag (2014)
  Рафаел Рејс 15 јули 1992В52-ФК Порто (2016)
  Хајме Росон 13 јануари 1993Caja Rural-Seguros RGA amateur (2014)
  Диего Рубио 13 јуни 1991Glassdrive–Q8–Anicolor (2015)
  Ектор Саез 6 ноември 1993Caja Rural-Seguros RGA amateur (2015)
  Ник Шулц 13 септември 1994SEG Racing Academy (2016)
  Јуриј Трофимов  (1 јан–27 јул)26 јануари 1984Тинкоф (2016)
  Хосу Забала 11 април 1993Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
  Данило Челано  (1 авг–31 дек)7 декември 1989Amore & Vita (2017)
  Оскар Пелегри  (1 авг–31 дек, стажант)30 мај 1994
  Гонсало Серано  (1 авг–31 дек, стажант)17 август 1994
  Мануел Сола  (1 авг–31 дек, стажант)18 април 1992Бургос-БХ (2016)
Извор: UCI

Фуснота: Алекс Аранбуру 

2016 уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Хавиер Арамендија 5 декември 1986
  Давид Аројо 7 јануари 1980Мовистар (2012)
  Карлос Барберо 29 април 1991Orbea (2014)
  Мигел Анхел Бенито 21 септември 1993Caja Rural-Seguros RGA amateur (2014)
  Пељо Билбао 25 февруари 1990Euskaltel-Euskadi (2013)
  Хју Карти 9 јули 1994JLT Condor (2014)
  Фабрисио Ферари 3 јуни 1985Caja Rural-Seguros RGA amateur (2009)
  Алберто Галего  (1 јан–26 јан)25 ноември 1990Rádio Popular-Boavista (2015)
  Домингос Гонсалвеш 13 февруари 1989Glassdrive–Q8–Anicolor (2015)
  Жозе Гонсалвеш  13 февруари 1989Делко (2014)
  Јонатан Ластра 3 јуни 1993Caja Rural-Seguros RGA amateur (2015)
  Анхел Мадрасо 30 јули 1988Мовистар (2013)
  Љуис Мас 15 октомври 1989Бургос-БХ (2013)
  Антонио Молина 4 јануари 1991Caja Rural-Seguros RGA amateur (2013)
  Серхио Пардиља 16 јануари 1984МТН-Кубека (2014)
  Едуард Прадес 9 август 1987Matrix Powertag (2014)
  Хајме Росон 13 јануари 1993Caja Rural-Seguros RGA amateur (2014)
  Диего Рубио 13 јуни 1991Glassdrive–Q8–Anicolor (2015)
  Ектор Саез 6 ноември 1993Caja Rural-Seguros RGA amateur (2015)
  Рикардо Вилела 18 декември 1987В52-ФК Порто (2014)
  Iker Azkarate  (1 авг–31 дек, стажант)20 април 1994
  Јон Иризари  (1 авг–31 дек, стажант)9 ноември 1995Еускалтел-Еускади (2015)
  Хосу Забала  (1 авг–31 дек, стажант)11 април 1993Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
Извор: UCI

Фуснота: Хавиер Арамендија 

2015 уреди

Велосипедисти во рамки на екипата се следниве:

Обновено на 1 јануари 2015.[3]
Велосипедист Датум на раѓање
  Хавиер Арамендија (ШПА) 5 декември 1986(1986-12-05)(37 г.)
  Давид Аројо (ШПА) 7 јануари 1980(1980-01-07)(44 г.)
  Карлос Барберо (ШПА) 29 април 1991(1991-04-29)(32 г.)
  Мигел Анхел Бенито (ШПА) 21 септември 1993(1993-09-21)(30 г.)
  Пељо Билбао (ШПА) 25 февруари 1990(1990-02-25)(34 г.)
  Рикардо Вилела (ПОР) 18 декември 1987(1987-12-18)(36 г.)
  Жозе Гонсалвес (ПОР) 13 февруари 1989(1989-02-13)(35 г.)
  Фернандо Грихалба (ШПА) 14 јануари 1991(1991-01-14)(33 г.)
  Хју Карти (ВБР) 9 јули 1994(1994-07-09)(29 г.)
Велосипедист Датум на раѓање
  Франческо Ласка (ИТА) 29 март 1988(1988-03-29)(36 г.)
  Анхел Мадразо (ШПА) 30 јули 1988(1988-07-30)(35 г.)
  Љуис Мас (ШПА) 15 октомври 1989(1989-10-15)(34 г.)
  Антонио Молина (ШПА) 4 јануари 1991(1991-01-04)(33 г.)
  Хајнер Пара (КОЛ) 9 октомври 1991(1991-10-09)(32 г.)
  Серхио Пардиља (ШПА) 16 јануари 1984(1984-01-16)(40 г.)
  Едуард Прадес (ШПА) 9 август 1987(1987-08-09)(36 г.)
  Фабрисио Ферари (УРУ) 3 јуни 1985(1985-06-03)(38 г.)
  Омар Фраиле (ШПА) 17 јули 1990(1990-07-17)(33 г.)
  Аметс Чурука (ШПА) 10 ноември 1982(1982-11-10)(41 г.)

Наводи уреди

  1. Caja Rural "Dossier de patrocinio 2012" ("Sponsorship Dossier 2012"). Тим Каха Рурал. 2011. стр. 9.
  2. Фотерингем, Аласдер (19 февруари 2013). „Caja Rural Pro-Conti Team Secures Second Sponsor“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 19 февруари 2013.
  3. „Каха Рурал-Сегурос РГА (CJR) - ШПА“. UCI Continental Circuits. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2014-01-06. Посетено на 5 јануари 2014.

Надворешни врски уреди