Ерос Капеки

италијански велосипедист

Ерос Капеки (италијански: Eros Capecchi; р. 13 јуни 1986) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Судал Квик-Степ.[1]

Ерос Капеки
Лични податоци
Цело имеЕрос Капеки
Роден13 јуни 1986(1986-06-13)(37 г.)
Кастилјоне дел Лаго,  Италија
Висина1,83 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубСудал Квик-Степ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2005–2007
2008–2010
2011–2012
2013–2015
2016
2017-
Ликвигас-Бјанки
Соние Дувал-Скот
Ликвигас-Канондејл
Мовистар Тим
Астана
Квик-Степ Флорс
Значајни победи
Голема трка
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2011)
Етапни трки
Еускал Бициклета (2008)
Последна промена
26 јануари 2019

Кариера уреди

Станал професионалец со Ликвигас-Бјанки во 2005 пред да се префрли во Соние Дувал-Скот во 2008. Се вратил во Ликвигас-Канондејл за сезоната 2011.[2] Негова позната победа е на трката Гран Премио ди Лугано во 2012, кога отпаднале дузина возачи на крајот и завршил четири секунди пред нив.[3] Го напуштил Ликвигас-Канондејл на крајот на сезоната 2012 и му се приклучил на Мовистар Тим на двегодишен договор од сезоната 2013.[4] Капеки потпишал за Етикс-Квик Степ за сезоната 2017.[5]

Достигнувања уреди

2004
  Италија Јуниорски друмски првак
2005
3. Руота д’Оро
2006
8. Даун Андер Класик
9. Краен пласман Трка околу Луксембург
2007
1. Етапа 1 (ТТТ) Сетимана Сиклистика Ломбарда
2008
1. Краен пласман Еускал Бициклета
1. Етапа 3
9. Краен пласман Трка околу Германија
2009
6. Џиро дел’Апенино
2011
1. Етапа 18 Џиро д’Италија
4. Краен пласман Тур де Сан Луис
2012
1. Гран Премио ди Лугано
4. Џиро дел’Апенино
5. Краен пласман Трка околу Пекинг
8. Краен пласман Вуелта а Бургос
2013
6. Краен пласман Трка околу Полска
2014
10. Краен пласман Тур де Свис
2016
1. Етапа 1 (ТТТ) Џиро дел Трентино
1. Етапа 2 (ТТТ) Вуелта а Бургос

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро 99 СО СО 60 37 70 82 82 58 49
  Тур 83
  Вуелта СО 21 25 24 104

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „Deceuninck-QuickStep complete roster with Capecchi“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 24 декември 2018. Посетено на 2 јануари 2019.
  2. Рајан, Бери (1 септември 2010). „Ликвигас-Доимо и Аг2р ги објавија нивните состави за 2011“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 4 јануари 2012.
  3. „Capecchi beats Cunego in Lugano“. Cycling News. Future Publishing Limited. 26 февруари 2012. Посетено на 2 јануари 2013.
  4. Аткинс, Бен (11 август 2012). „Ерос Капеки и Силвестер Шмид се одат од Ликвигас-Канондале во Мувистар“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 12 август 2012.
  5. http://www.cyclingnews.com/news/capecchi-signs-for-etixx-quickstep/

Надворешни врски уреди