Аксел Домон

француски велосипедист

Аксел Домон (француски: Axel Domont; р. 7 август 1990) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата АГ2Р Ситроен Тим.[1]

Аксел Домон
Домон на Гран при Пино Черами 2015
Лични податоци
Цело имеАксел Домон
Роден7 август 1990(1990-08-07)(33 г.)
Валанс,  Франција
Висина1,79 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАГ2Р Ситроен Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2009
2010–2012
2011
УК Обенас
Шамбери ЦФ
Аг2р-Ла Мондијал (стажант)
Професионални клубови
2013– Аг2р-Ла Мондијал
Последна промена
2 јануари 2019

Достигнувања уреди

2011
2. Пиколо Џиро ди Ломбардија
3. Краен пласман Џиро дел Фриули
8. Краен пласман Тур де По де Савоја
8. Краен пласман Ронде де л’Изар
9. Европско друмско првенство под 23 години
2012
5. Краен пласман Тоскана-Тера ди Чиклисмо
1. Етапа 5
7. Краен пласман Ронде де л’Изар
2014
1. Етапа 5 Сиркут де ла Сарт
Тур ди Лимузен
1.   Планински пласман
1.   Спринтерски пласман
1.   Спринтерски пласман Рут ди Сид

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро 58 75 50
  Тур 68 СО
  Вуелта 48 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „AG2R La Mondiale (ALM) – FRA“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2014-01-01. Посетено на 24 јуни 2014.

Надворешни врски уреди