Волта а Каталуња или Трка околу Каталонија — популарна друмска велосипедска трка, која се одржува секоја година во Каталонија, Шпанија. Дел е од програмата на Светската турнеја, рангирана како втора по популарноста зад Вуелта а Еспања во Шпанија. Поради нејзиното место во календарот (по Џиро д’Италија), долго била гледана како важна трка за подготовки за велосипедистите пред Тур де Франс. По воведувањето на ProTour, трката била преместена во мај, правејќи ја алтернатива за Џиро. Ова не се покажало како успешна примена и во сезоната 2010, организаторите на трката ја префрлиле на крајот на март,[1] датум, кога порано го држела друга каталонска етапна трка, Сетмана Каталана. Првото издание било одржано во јануари и траело три дена.[2]

Волта а Каталуња
За трката
Датуммарт
РегионКаталонија, Шпанија
Месно имеVolta a Catalunya (каталонски)
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI
ВидЕтапна трка
ОрганизаторVoltа Ciclista a Catalunya Associació Esportiva
Директор на тркатаРубен Перис
Историја
Прво одржување1911 (1911)
Одржувања101 (до 2022)
Прв победник Себастија Масдеу (ШПА)
Најмногу победи Маријано Кањардо (ШПА) (7 победи)
Неодамнешен победник Серхио Игита (КОЛ)

Вкупниот победник ја добива белата маичка со зелени риги. Таа е една од 28. трки, кои го сочинуваат календарот на Светската турнеја. Исто така постојат и три други пласман. Победникот на бодовниот пласман (спринт) ја носи белата маичка, црвената е за победникот на планинскиот пласман и маичката на националниот велосипедски тим на Каталонија е за најдобро пласираниот Каталонец. Исто така, постои и екипен пласман.

Волта а Каталуња е третата најстара велосипедска етапна трка во светот (првпат се возела во 1911), веднаш зад Тур де Франс (1903) и Џиро д’Италија (1909). Само аматерската и трката за возачи под 23 години Волта а Тарагона (1908) е постара отколку Волта а Каталуња во Каталонија и на Пиринејскиот Полуостров.

Минати победници

уреди
Година Земја Возач Екипа
1911   Шпанија Масдеу, СебастијаСебастија Масдеу
1912   Шпанија Магдалена, ЈосепЈосеп Магдалена
1913   Шпанија Марти, ЖоанЖоан Марти
1914–
1919
Немало трка
1920   Франција Пелетие, ЖосеЖосе Пелетие
1921 Немало трка
1922 Немало трка
1923   Франција Вил, МорисМорис Вил
1924   Шпанија Мукио, МикелМикел Мукио
1925   Шпанија Мукио, МикелМикел Мукио
1926   Франција Фонтан, ВикторВиктор Фонтан
1927   Франција Фонтан, ВикторВиктор Фонтан
1928   Шпанија Кањардо, МаријаноМаријано Кањардо
1929   Шпанија Кањардо, МаријаноМаријано Кањардо
1930   Шпанија Кањардо, МаријаноМаријано Кањардо
1931   Шпанија Кардона, СалвадорСалвадор Кардона
1932   Шпанија Кањардо, МаријаноМаријано Кањардо
1933   Италија Бове, АлфредоАлфредо Бове
1934   Италија Рогора, БернардоБернардо Рогора
1935   Шпанија Кањардо, МаријаноМаријано Кањардо
1936   Шпанија Кањардо, МаријаноМаријано Кањардо
1937 Немало трка
1938 Немало трка
1939   Шпанија Кањардо, МаријаноМаријано Кањардо
1940   Луксембург Дидие, КристофКристоф Дидие
1941   Шпанија Санчо, Антони АндреуАнтони Андреу Санчо
1942   Шпанија Езкера, ФедерикоФедерико Езкера
1943   Шпанија Берендеро, ХулијанХулијан Берендеро
1944   Шпанија Касас, МигелМигел Касас
1945   Шпанија Руиз, БернардоБернардо Руиз
1946   Шпанија Берендеро, ХулијанХулијан Берендеро
1947   Шпанија Родригес, ЕмилиоЕмилио Родригес
1948   Шпанија Родригес, ЕмилиоЕмилио Родригес
1949   Франција Рол, ЕмилЕмил Рол
1950   Шпанија Гелаберт, АнтониАнтони Гелаберт
1951   Италија Волпи, ПримоПримо Волпи
1952   Шпанија Побле, МигелМигел Побле
1953   Шпанија Ботела, СалвадорСалвадор Ботела
1954   Италија Серена, ВалтерВалтер Серена
1955   Шпанија Гомес Мора, ХосеХосе Гомес-Морал
1956   Шпанија Утсет, АнсиетАнсиет Утсет
1957   Шпанија Лороњо, ХесусХесус Лороњо
1958   Белгија ван Генехтен, РишарРишар ван Генехтен
1959   Шпанија Ботела, СалвадорСалвадор Ботела
1960   Шпанија Побле, МигелМигел Побле
1961   Франција Диез, АнриАнри Диез
1962   Шпанија Кармани, АнтониоАнтонио Кармани
1963   Франција Новалес, ЖозефЖозеф Новалес
1964   Франција Карара, ЖозефЖозеф Карара
1965   Шпанија Гомес Мора, АнтониоАнтонио Гомес-Морал
1966   Холандија ден Хартог, АриАри ден Хартог
1967   Франција Анкетил, ЖалЖал Анкетил
1968   Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс
1969   Шпанија Дијаз, МаријаноМаријано Дијаз
1970   Италија Битоси, ФранкоФранко Битоси
1971   Шпанија Окања, ЛуисЛуис Окања
1972   Италија Гимонди, ФелисФелис Гимонди
1973   Шпанија Перурена, ДомингоДоминго Перурена
1974   Франција Тевен, БернарБернар Тевен
1975   Италија Бертолио, ФаустоФаусто Бертолио
1976   Шпанија Мартинес, ЕнрикеЕнрике Мартинес
1977   Белгија Мертенс, ФредиФреди Мертенс
1978   Италија Мозер, ФранческоФранческо Мозер
1979   Шпанија Белда, ВисентеВисенте Белда
1980   Шпанија Лехарета, МариноМарино Лехарета Тека
1981   Шпанија Руперез, ФаустиноФаустино Руперез Зор
1982   Шпанија Фернандес, АлбертоАлберто Фернандес Тека
1983   Шпанија Ресио, ЈосепЈосеп Ресио Келме
1984   Ирска Кели, ШонШон Кели Скил-Сем
1985   Обединето Кралство Милер, РобертРоберт Милер Пеж
1986   Ирска Кели, ШонШон Кели КАС
1987   Шпанија Пино, АлвароАлваро Пино БХ
1988   Шпанија Индуран, МигелМигел Индуран Рејнолдс
1989   Шпанија Лехарета, МариноМарино Лехарета Каха Рурал
1990   Шпанија Кубино, ЛауделиноЛауделино Кубино БХ
1991   Шпанија Индуран, МигелМигел Индуран Банесто
1992   Шпанија Индуран, МигелМигел Индуран Банесто
1993   Колумбија Мехија, АлвароАлваро Мехија Моротола
1994   Италија Чијапучи, КлаудиоКлаудио Чијапучи Карера Џинс-Тасони
1995   Франција Јалабер, ЛоренЛорен Јалабер ONCE
1996   Швајцарија Циле, АлексАлекс Циле ONCE
1997   Шпанија Ескартин, ФернандоФернандо Ескартин Келме-Коста Бланка
1998   Колумбија Буенахора, ХернанХернан Буенахора Виталисио Сегурос
1999   Шпанија Белтран, МануелМануел Белтран Банесто
2000   Шпанија Хименес, Хосе МаријаХосе Марија Хименес Банесто
2001   Шпанија Белоки, ЈосебаЈосеба Белоки ONCE
2002   Шпанија Херас, РобертоРоберто Херас Дискавери Канал
2003   Шпанија Пекароман, Хосе АнтониоХосе Антонио Пекароман Коста де Алмерија-Патернина
2004   Шпанија Мартин Пердигеро, Мигел АнхелМигел Анхел Мартин Пердигеро Фонак
2005   Украина Попович, ЈарославЈарослав Попович Дискавери Канал
2006   Шпанија Кањада, ДавидДавид Кањада Соние Дувал-Продир
2007   Русија Карпетс, ВладимирВладимир Карпетс Кес д’Епарњ
2008   Шпанија Сезар, ГуставоГуставо Сезар Карпин-Галисија
2009   Шпанија Валверде, АлехандроАлехандро Валверде Кес д’Епарњ
2010   Шпанија Родригес, ХоакимХоаким Родригес Катјуша
2011   Италија Скарпони, МикелеМикеле Скарпони[Note 1] Лампре-ИСД
2012   Швајцарија Албасини, МихаелМихаел Албасини ГринЕЏ
2013   Ирска Мартин, ДаниелДаниел Мартин Гармин-Шарп
2014   Шпанија Родригес, ХоакимХоаким Родригес Катјуша
2015   Австралија Порт, РичиРичи Порт Тим Скај
2016   Колумбија Кинтана, НаироНаиро Кинтана Мовистар Тим
2017   Шпанија Валверде, АлехандроАлехандро Валверде Мовистар Тим
2018   Шпанија Валверде, АлехандроАлехандро Валверде Мовистар Тим
2019   Колумбија Лопес, Мигел АнхелМигел Анхел Лопес Астана
2020 Немало трка
2021   Обединето Кралство Јејтс, АдамАдам Јејтс Инеос Гренадиерс
2022   Колумбија Игита, СерхиоСерхио Игита Бора-Хансгрое

Повеќекратни победници

уреди
Победи Возач Изданија
7   Маријано Кањардо (ШПА) 1928, 1929, 1930, 1932, 1935, 1936, 1939
3   Мигел Индураин (ШПА) 1988, 1991, 1992
  Алехандро Валверде (ШПА) 2009, 2017, 2018
2   Мигел Мусио (ШПА) 1924, 1925
  Виктор Фонтан (ФРА) 1926, 1927
  Емилио Родригес (ШПА) 1947, 1948
  Мигел Побле (ШПА) 1952, 1960
  Салвадор Ботела (ШПА) 1953, 1959
  Марино Лехарета (ШПА) 1980, 1989
  Шон Кели (ИРС) 1984, 1986
  Хоаким Родригес (ШПА) 2010, 2014
  • Возачите со закосени букви се сè уште активни.

Победи по земја

уреди
Победи Земја
60   Шпанија
11   Франција
10   Италија
5   Колумбија
3   Белгија,   Ирска
2   Обединето Кралство,   Швајцарија
1   Австралија,   Луксембург,   Русија,   Украина,   Холандија

Белешки

уреди
  1. Алберто Контадор (Саксо Банк-Сангард) победил на трката во 2011, но подоцна бил дисквалификуван.[3]

Наводи

уреди
  1. „Известување на печатот од UCI: UCI Состанок на комитетот - Ден 1 18 јуни 2009“. Архивирано од изворникот на 2012-02-24. Посетено на 2012-03-20.
  2. [1]
  3. Алберто Контадор суспендиран на две години, откако се покажа позитивен на тестовите за кленбутерол (каталонски)

Надворешни врски

уреди

41°22′31″N 2°08′18″E / 41.37528° СГШ; 2.13833° ИГД / 41.37528; 2.13833