Волта а Каталуња 2018

98. издание на велосипедската трка Волта а Каталуња
Волта а Каталуња 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Volta a Catalunya 2018 (1).jpg
Детали за трката
Издание98. Волта а Каталуња
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2018 2.UWT
Етапи7
Датуми19 – 25 март 2018
Растојание1.136,6 км
ДржаваESP Шпанија
ПоаѓалиштеКалелја
ОдредиштеБарселона
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај113
Просечна брзина39,995 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникESP Алехандро Валверде (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранCOL Наиро Кинтана (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранFRA Пјер Латур (АГ2Р Ла Мондијал) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиESP Алехандро Валверде (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиESP Љуис Мас (Каха Рурал-Сегурос РГА) Wikidata-logo S.svg
МладинскиFRA Пјер Латур (АГ2Р Ла Мондијал) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенESP Мовистар Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Волта а Каталуња 2018 (позната и како Трка околу Каталонија 2018) — 98. издание на велосипедската етапна трка Волта а Каталуња, која се одржала помеѓу 19 и 25 март како деветти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Втора година по ред и третпат во кариерата, трката била освоена од возачот на Мовистар Тим, Алехандро Валверде.[3] Валверде ги освоил втората и четвртата етапа на трката, преземајќи го водството на трката - и планинскиот пласман исто така - по победата на втората етапа. Завршил 29 секунди пред најблискиот соперник,[4] колегата Наиро Кинтана, откако сонародникот на Кинтана, Еган Бернал (Тим Скај) отпаднал од трката на завршниот ден. Подиумот бил заокружен од возачот на АГ2Р-Ла Мондијал, Пјер Латур, кој доцнел уште 18 секунди зад Валверде; повлекувањето на Бернал исто така му овозможило на Латур да го освои пласманот за млад возач.[4] Спринтерскиот пласман бил освоен од Љуис Мас (Каха Рурал-Сегурос РГА),[4] додека Мовистар Тим го освоиле екипниот пласман, откако имале и трет возач, Марк Солер, меѓу најдобрите пет.[4]

ЕкипиУреди

Бидејќи Волта а Каталуња е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[5] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што се заокружила групата од 25 екипи.[6][7] Две од професионалните континентални екипи, Бургос БХ и Еускади Баск Кантри-Муријас, го имале својот прв настап на трка од Светската турнеја.

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1.   Лото-Судал
 2.   Мичелтон-Скот
 3.   Трек-Сегафредо
 4.   Лото НЛ-Џамбо
 5.   АГ2Р Ла Мондијал
 6.   Групама-ФДЖ
 7.   Бахреин-Мерида
 8.   ОАЕ Емирати
 9.   Санвеб
 10.   Квик-Степ Флорс
 11.   ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 12.   Бора-Хансгрое
 13.   Астана
 14.   Катјуша-Алпесин
 15.   Дименжн Дата
 16.   Скај
 17.   БМЦ Рејсинг
 18.   Мовистар
Професионални континентални екипи (7)
 1.   Бургос БХ
 2.   Еускади Баскија-Муријас
 3.   Каха Рурал-Сегурос РГА
 4.   Кофидис
 5.   Фортунео-Самсик
 6.   Манзана Постобон
 7.   Израелска велосипедска академија

РутаУреди

Целата рута на Волта а Каталуња била објавена на 12 март 2018 година.[8]

Третата етапа, првично предвидена да биде во должина од 199,2 километри, била скратена поради лошите временски услови.[9] Поради тоа, етапата била скратена на 153,2 километри.

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  19 марКалелјаКалелја152,3  Алваро Одег    Алваро Одег  
2  20 марМатаро – Валс175,6  Алехандро Валверде    Алехандро Валверде  
3  21 марСант Кугат дел Валес – Кампродон153,2  Томас де Гент    Томас де Гент  
4  22 марЉанарс – Ла Молина170,8  Алехандро Валверде    Алехандро Валверде  
5  23 марЉивија – Виелја е Михаран212,9  Харлинсон Пантано    Алехандро Валверде  
6  24 марЛа Побла де Сегур – Торефарера117  Максимилијан Шахман    Алехандро Валверде  
7  25 марБарселонаБарселона154,8  Сајмон Јејтс    Алехандро Валверде  

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Алваро Одег Квик-Степ Флорс3ч 39' 31
2.   Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 0
3.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 0
4.   Михаел Меркев Квик-Степ Флорс+ 0
5.   Роберто Ферари ОАЕ Емирати+ 0
6.   Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
7.   Насер Бухани Кофидис+ 0
8.   Алехандро Валверде Мовистар+ 0
9.   Матеј Мохорич Бахреин-Мерида+ 0
10.   Зак Демпстер Израелска велосипедска академија+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Алваро Одег   Квик-Степ Флорс3ч 39' 21
2.   Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 4
3.   Андриј Гривко Астана+ 5
4.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 6
5.   Михаел Меркев Квик-Степ Флорс+ 10
6.   Роберто Ферари ОАЕ Емирати+ 10
7.   Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 10
8.   Насер Бухани Кофидис+ 10
9.   Алехандро Валверде Мовистар+ 10
10.   Матеј Мохорич Бахреин-Мерида+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Алехандро Валверде Мовистар4ч 41' 50
2.   Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 0
3.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 0
4.   Еган Бернал Тим Скај+ 0
5.   Матеј Мохорич Бахреин-Мерида+ 0
6.   Енрико Гаспарото Бахреин-Мерида+ 0
7.   Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 0
8.   Тео Гејган Харт Тим Скај+ 0
9.   Томс Скујињш Трек-Сегафредо+ 0
10.   Алекс Хаус ЕФ Едукејшн-Нипо+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Алехандро Валверде  Мовистар8ч 21' 09
2.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 4
3.   Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 6
4.   Наиро Кинтана Мовистар+ 11
5.   Матеј Мохорич  Бахреин-Мерида+ 12
6.   Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 12
7.   Едуард Прадес Еускади Баскија-Муријас+ 12
8.   Енрико Гаспарото Бахреин-Мерида+ 12
9.   Жорди Симон Бургос БХ+ 12
10.   Еган Бернал Тим Скај+ 12
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Томас де Гент Лото-Судал4ч 13' 48
2.   Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 20
3.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 20
4.   Матијас Франк АГ2Р Ла Мондијал+ 20
5.   Наиро Кинтана Мовистар+ 20
6.   Џовани Висконти Бахреин-Мерида+ 20
7.   Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 20
8.   Еган Бернал Тим Скај+ 20
9.   Матеј Мохорич  Бахреин-Мерида+ 20
10.   Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 20
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Томас де Гент   Лото-Судал12ч 34' 54
2.   Алехандро Валверде Мовистар+ 23
3.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 27
4.   Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 29
5.   Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 29
6.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 31
7.   Наиро Кинтана Мовистар+ 34
8.   Матеј Мохорич  Бахреин-Мерида+ 35
9.   Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 35
10.   Едуард Прадес Еускади Баскија-Муријас+ 35
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Алехандро Валверде Мовистар4ч 25' 54
2.   Еган Бернал Тим Скај+ 0
3.   Наиро Кинтана Мовистар+ 6
4.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 23
5.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 53
6.   Марк Солер Мовистар+ 53
7.   Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 53
8.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 55
9.   Хју Карти ЕФ Едукејшн-Нипо+ 59
10.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн-Нипо+ 1' 03
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Алехандро Валверде   Мовистар17ч 00' 58
2.   Еган Бернал  Тим Скај+ 19
3.   Наиро Кинтана Мовистар+ 26
4.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 48
5.   Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 1' 12
6.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 1' 14
7.   Марк Солер Мовистар+ 1' 18
8.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 1' 20
9.   Хју Карти ЕФ Едукејшн-Нипо+ 1' 24
10.   Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 28
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Харлинсон Пантано Трек-Сегафредо5ч 20' 53
2.   Вегард Стаке Ленген ОАЕ Емирати+ 0
3.   Матеј Мохорич Бахреин-Мерида+ 10
4.   Џовани Висконти Бахреин-Мерида+ 10
5.   Данило Вис БМЦ Рејсинг Тим+ 10
6.   Сергеј Чернецки Астана+ 12
7.   Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 14
8.   Алехандро Валверде   Мовистар+ 14
9.   Доријан Годон Кофидис+ 14
10.   Бјорг Ламбрехт Лото-Судал+ 14
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Алехандро Валверде   Мовистар22ч 22' 05
2.   Еган Бернал  Тим Скај+ 16
3.   Наиро Кинтана Мовистар+ 26
4.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 48
5.   Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 1' 12
6.   Марк Солер Мовистар+ 1' 18
7.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 1' 20
8.   Хју Карти ЕФ Едукејшн-Нипо+ 1' 24
9.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн-Нипо+ 1' 26
10.   Јеспер Хансен Астана+ 1' 28
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс2ч 34' 25
2.   Диего Рубио Бургос БХ+ 0
3.   Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 18
4.   Матеј Мохорич Бахреин-Мерида+ 18
5.   Роберто Ферари ОАЕ Емирати+ 18
6.   Енрике Санс Еускади Баскија-Муријас+ 18
7.   Еган Бернал  Тим Скај+ 18
8.   Данило Вис БМЦ Рејсинг Тим+ 18
9.   Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 18
10.   Беноа Жарје Фортунео-Самсик+ 18
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Алехандро Валверде   Мовистар24ч 56' 48
2.   Еган Бернал  Тим Скај+ 16
3.   Наиро Кинтана Мовистар+ 26
4.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 48
5.   Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 1' 12
6.   Марк Солер Мовистар+ 1' 18
7.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 1' 20
8.   Хју Карти ЕФ Едукејшн-Нипо+ 1' 24
9.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн-Нипо+ 1' 26
10.   Јеспер Хансен Астана+ 1' 28
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот3ч 28' 04
2.   Марк Солер Мовистар+ 13
3.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 18
4.   Харлинсон Пантано Трек-Сегафредо+ 18
5.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 18
6.   Матеј Мохорич Бахреин-Мерида+ 18
7.   Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 18
8.   Варан Баргиј Фортунео-Самсик+ 18
9.   Алехандро Валверде   Мовистар+ 18
10.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 18
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласманУреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Алехандро Валверде   Мовистар28ч 25' 07
2.   Наиро Кинтана Мовистар+ 29
3.   Пјер Латур  АГ2Р Ла Мондијал+ 47
4.   Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 47
5.   Марк Солер Мовистар+ 1' 10
6.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 1' 23
7.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн-Нипо+ 1' 29
8.   Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 31
9.   Јеспер Хансен Астана+ 1' 31
10.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 1' 34
Извор: ProCyclingStats


ПоредокУреди

На Волта а Каталуња 2018 се доделувале четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа и временските бонуси на средните спринтови (3, 2 и 1 секунда) и на крајот на етапите (10, 6 и 4 секунди, соодветно за првите тројца велосипедисти), предводникот ја добил бело-зелената маичка.[10] Овој пласман се сметал за најважен на Волта а Каталуња 2018 и победникот на овој пласман се сметал за победник на трката.

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Бодови за специјална 30 25 20 16 12 10 8 6 4 3 2 1
Бодови за категорија 1 16 12 10 8 6 4 3 2 1 0
Бодови за категорија 2 10 7 5 3 2 1 0
Бодови за категорија 3 6 4 2 1 0

Дополнително, постоел и спринтерски пласман, кој се наградувал со портокаловата маичка.[10] Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на некое од првите три места на средните спринтови во текот на секоја етапа; овие средни спринтови исто така нуделе и бонус секунди за генералниот пласман. Исто така, постоел и планински пласман, каде се доделувала бело-црвена маичка. Во планинскиот пласман, бодови се добивале доколку велосипедистите се искачат на некое искачување пред другите велосипедисти, така што повеќе бодови имало на повисоките категоризирани искачувања.[10] Двојно повеќе бодови било предвидено да се доделат на врвовите Валтер 2000-Сеткасес (специјална категорија) и Ла Молина (прва категорија),[10] меѓутоа Валтер 2000-Сеткасес било отстрането поради лошо време.[9]

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележана со бело-сина маичка.[10] Само возачите родени по 1 јануари 1993 година смееле да се натпреваруваат во овој пласман; најдобриот млад возач во генералниот пласман бил предводник на пласманот за млад возач.[10] Постоел и пласман за екипите, каде времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа се додавале заедно; водечката екипа на крајот на трката била екипата со најниско вкупно време.[10]

Етапа Победник Генерален пласман
 
Планински пласман
 
Спринтерски пласман
 
Пласман за млад возач
 
Екипен пласман
1 Алваро Одег Алваро Одег Вилмар Паредес Том Боли Алваро Одег Бора-Хансгрое
2 Алехандро Валверде Алехандро Валверде Пјер Латур Матеј Мохорич Бахреин-Мерида
3 Томас де Гент Томас де Гент Томас де Гент Љуис Мас Лото-Судал
4 Алехандро Валверде Алехандро Валверде Алехандро Валверде Еган Бернал Мовистар Тим
5 Харлинсон Пантано
6 Максимилијан Шахман
7 Сајмон Јејтс Пјер Латур
На крај Алехандро Валверде Алехандро Валверде Љуис Мас Пјер Латур Мовистар Тим

НаводиУреди

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. „Volta a Catalunya: Simon Yates wins final stage, Valverde takes overall“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 25 март 2018. Посетено на 25 март 2018.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 „Etapa 7, Diumenge 25 de març del 2018: Barcelona (Montjuïc) / Barcelona (Montjuïc) (154,800 Km.)“ [Stage 7, Sunday 25 March 2018: Barcelona (Montjuïc) / Barcelona (Montjuïc) (154.800 Km.)] (Portable Document Format). Edosof.com (шпански). Edosof Timing Systems. 25 март 2018. Посетено на 25 март 2018.
 5. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 6. „La "Volta" anuncia els set equips convidats per a l'edició 2018“ [The "Volta" announces the seven teams invited for the 2018 edition]. Волта а Каталуња (каталонски). Volta Ciclista a Catalunya Associació Esportiva. 4 јануари 2018. Посетено на 18 март 2018.
 7. Libro de ruta 2018, стр. 13.
 8. „La 98a "Volta" es presenta renovada i amb un cartell de figures mundials“ [The 98th "Tour" is presented with a revamped lineup of world figures]. Волта а Каталуња (каталонски). Volta Ciclista a Catalunya Associació Esportiva. 12 март 2018. Посетено на 18 март 2018.
 9. 9,0 9,1 Фотерингем, Аласдер (20 март 2018). „Key summit finish canceled in Volta a Catalunya over possible avalanches“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 20 март 2018.
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 10,4 10,5 10,6 Libro de ruta 2018, стр. 90–97.

ИзвориУреди

Надворешни врскиУреди