Диего Рубио

шпански велосипедист

Диего Рубио Ернандез (шпански: Diego Rubio Hernández; р. 13 јуни 1991) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Бургос БХ..[1]

Диего Рубио
Рубио на Трката околу Британија 2016
Лични податоци
Цело имеДиего Рубио Ернандез
Роден13 јуни 1991 (1991-06-13) (28 г.)
Навалуенга,  Шпанија
Висина1,93 м
Маса81 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБургос БХ
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Професионални клубови
2013

2014–2015
2016–2017
2018-
Каха Рурал-Сегурос РГА (стажант)
Ефапел–Гласдрајв
Каха Рурал-Сегурос РГА
Бургос БХ
Последна промена
2 јули 2018

Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2017.[2]

ДостигнувањаУреди

2012
1. Етапа 2 Трка околу Азербејџан
2015
2. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
2016
6. Краен пласман Тур ди Лимузен
1.   Пласман за млад возач
2017
4. Вуелта а Ла Риоха
  Награда за борбеност на етапа 4 на Вуелта а Еспања

НаводиУреди

  1. Burgos-BH ready for move into Pro-Continental ranks“, „Cyclingnews.com“, 5 октомври 2017 (посет. 6 јануари 2018 г).
  2. „2017 > 72nd Vuelta a España > Startlist“. ProCyclingStats. конс. 17 август 2017.