< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

64 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 64. година пред новата ера, 64. од првиот милениум п.н.е., 64. од 1 век п.н.е. и петта од 60-тите п.н.е.

65 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар65 п.н.е.
LXIV п.н.е.
Ab urbe condita689
Староегипетска ераXXXIII династија, 259
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 16
Старогрчка ера178.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4686
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−657
Берберски календар886
Будистички календар480
Бурмански календар−702
Византиски календар5444–5445
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
2632 или 2572
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
2633 или 2573
Коптски календар−348 – −347
Етиопски календар−72 – −71
Еврејски календар3696–3697
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−8 – −7
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3036–3037
Холоценски календар9936
Ирански календар686 п.п. – 685 п.п.
Исламски календар707 п.х. – 706 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2269
Мингуо-календар1976 пред Р. Кина
民前1976年
Нанакшахи−1532
Селевкидски календар247/248 г.г.
Тајландски сончев календар478–479
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
62 или −319 или −1091
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
63 или −318 или −1090

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5444 и 5445 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4686 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3696 и 3697 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 689.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 64 година се протега во 2572 и 2573, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2632 и 2633 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 479. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 706 и 705 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...