< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

635 (DCXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 635 година од новата ера, 635. од првиот милениум, 35. од VII век и шеста од 630-тите.

635 во разни календари
Грегоријански календар635
DCXXXV
Ab urbe condita1388
Ерменски календар84
ԹՎ ՁԴ
Асирски календар5385
Балиски календар556–557
Бенгалски календар42
Берберски календар1585
Будистички календар1179
Бурмански календар−3
Византиски календар6143–6144
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
3331 или 3271
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
3332 или 3272
Коптски календар351–352
Етиопски календар627–628
Еврејски календар4395–4396
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера691–692
 - Сачка ера556–557
 - Кали-југа3735–3736
Холоценски календар10635
Ирански календар13–14
Исламски календар13–14
Јапонски календарн/п
Јавански календар525–526
Јулијански календар635
DCXXXV
Корејски календар2968
Мингуо-календар1277 пред Р. Кина
民前1277年
Нанакшахи−833
Селевкидски календар946/947 г.г.
Тајландски сончев календар1177–1178
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
761 или 380 или −392
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
762 или 381 или −391

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6143 и 6144 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5385 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4395 и 4396 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1388.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 635 година се протега во 3271 и 3272, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3331 и 3332 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1178. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 13 и 14 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   635 на Ризницата ?