< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

661 (DCLXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 661 година од новата ера, 661. од првиот милениум, 61. од VII век и втора од 660-тите.

661 во разни календари
Грегоријански календар661
DCLXI
Ab urbe condita1414
Ерменски календар110
ԹՎ ՃԺ
Асирски календар5411
Балиски календар582–583
Бенгалски календар68
Берберски календар1611
Будистички календар1205
Бурмански календар23
Византиски календар6169–6170
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
3357 или 3297
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
3358 или 3298
Коптски календар377–378
Етиопски календар653–654
Еврејски календар4421–4422
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера717–718
 - Сачка ера582–583
 - Кали-југа3761–3762
Холоценски календар10661
Ирански календар39–40
Исламски календар40–41
Јапонски календарн/п
Јавански календар552–553
Јулијански календар661
DCLXI
Корејски календар2994
Мингуо-календар1251 пред Р. Кина
民前1251年
Нанакшахи−807
Селевкидски календар972/973 г.г.
Тајландски сончев календар1203–1204
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
787 или 406 или −366
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
788 или 407 или −365

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6169 и 6170 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5411 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4421 и 4422 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1414.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 661 година се протега во 3297 и 3298, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3357 и 3358 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1204. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 40 и 41 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди