< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

681 (DCLXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 681 година од новата ера, 681. од првиот милениум, 81. од VII век и втора од 680-тите.

681 во разни календари
Грегоријански календар681
DCLXXXI
Ab urbe condita1434
Ерменски календар130
ԹՎ ՃԼ
Асирски календар5431
Балиски календар602–603
Бенгалски календар88
Берберски календар1631
Будистички календар1225
Бурмански календар43
Византиски календар6189–6190
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
3377 или 3317
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
3378 или 3318
Коптски календар397–398
Етиопски календар673–674
Еврејски календар4441–4442
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера737–738
 - Сачка ера602–603
 - Кали-југа3781–3782
Холоценски календар10681
Ирански календар59–60
Исламски календар61–62
Јапонски календарн/п
Јавански календар573–574
Јулијански календар681
DCLXXXI
Корејски календар3014
Мингуо-календар1231 пред Р. Кина
民前1231年
Нанакшахи−787
Селевкидски календар992/993 г.г.
Тајландски сончев календар1223–1224
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
807 или 426 или −346
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
808 или 427 или −345

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6189 и 6190 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5431 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4441 и 4442 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1434.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 681 година се протега во 3317 и 3318, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3377 и 3378 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1224. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 61 и 62 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   681 на Ризницата ?