< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

613 (DCXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 613 година од новата ера, 613. од првиот милениум, 13. од VII век и четвртта од 610-тите.

613 во разни календари
Грегоријански календар613
DCXIII
Ab urbe condita1366
Ерменски календар62
ԹՎ ԿԲ
Асирски календар5363
Балиски календар534–535
Бенгалски календар20
Берберски календар1563
Будистички календар1157
Бурмански календар−25
Византиски календар6121–6122
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
3309 или 3249
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
3310 или 3250
Коптски календар329–330
Етиопски календар605–606
Еврејски календар4373–4374
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера669–670
 - Сачка ера534–535
 - Кали-југа3713–3714
Холоценски календар10613
Ирански календар9 п.п. – 8 п.п.
Исламски календар9 п.х. – 8 п.х.
Јапонски календарн/п
Јавански календар503–504
Јулијански календар613
DCXIII
Корејски календар2946
Мингуо-календар1299 пред Р. Кина
民前1299年
Нанакшахи−855
Селевкидски календар924/925 г.г.
Тајландски сончев календар1155–1156
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
739 или 358 или −414
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
740 или 359 или −413

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6121 и 6122 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5363 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4373 и 4374 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1366.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 613 година се протега во 3249 и 3250, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3309 и 3310 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1156. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 9 и 8 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди