< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

611 (DCXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 611 година од новата ера, 611. од првиот милениум, 11. од VII век и втора од 610-тите.

611 во разни календари
Грегоријански календар611
DCXI
Ab urbe condita1364
Ерменски календар60
ԹՎ Կ
Асирски календар5361
Балиски календар532–533
Бенгалски календар18
Берберски календар1561
Будистички календар1155
Бурмански календар−27
Византиски календар6119–6120
Кинески календар庚午(мет. коњ)
3307 или 3247
    — до —
辛未年 (мет. коза)
3308 или 3248
Коптски календар327–328
Етиопски календар603–604
Еврејски календар4371–4372
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера667–668
 - Сачка ера532–533
 - Кали-југа3711–3712
Холоценски календар10611
Ирански календар11 п.п. – 10 п.п.
Исламски календар11 п.х. – 10 п.х.
Јапонски календарн/п
Јавански календар501–502
Јулијански календар611
DCXI
Корејски календар2944
Мингуо-календар1301 пред Р. Кина
民前1301年
Нанакшахи−857
Селевкидски календар922/923 г.г.
Тајландски сончев календар1153–1154
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
737 или 356 или −416
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
738 или 357 или −415

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6119 и 6120 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5361 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4371 и 4372 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1364.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 611 година се протега во 3247 и 3248, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3307 и 3308 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1154. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 11 и 10 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди