< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

689 (DCLXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 689 година од новата ера, 689. од првиот милениум, 89. од VII век и последна од 680-тите.

689 во разни календари
Грегоријански календар689
DCLXXXIX
Ab urbe condita1442
Ерменски календар138
ԹՎ ՃԼԸ
Асирски календар5439
Балиски календар610–611
Бенгалски календар96
Берберски календар1639
Будистички календар1233
Бурмански календар51
Византиски календар6197–6198
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
3385 или 3325
    — до —
己丑年 (зем. вол)
3386 или 3326
Коптски календар405–406
Етиопски календар681–682
Еврејски календар4449–4450
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера745–746
 - Сачка ера610–611
 - Кали-југа3789–3790
Холоценски календар10689
Ирански календар67–68
Исламски календар69–70
Јапонски календарн/п
Јавански календар581–582
Јулијански календар689
DCLXXXIX
Корејски календар3022
Мингуо-календар1223 пред Р. Кина
民前1223年
Нанакшахи−779
Селевкидски календар1000/1001 г.г.
Тајландски сончев календар1231–1232
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
815 или 434 или −338
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
816 или 435 или −337

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6197 и 6198 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5439 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4449 и 4450 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1442.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 689 година се протега во 3325 и 3326, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3385 и 3386 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1232. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 69 и 70 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   689 на Ризницата ?