< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

677 (DCLXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 677 година од новата ера, 677. од првиот милениум, 77. од VII век и осма од 670-тите.

677 во разни календари
Грегоријански календар677
DCLXXVII
Ab urbe condita1430
Ерменски календар126
ԹՎ ՃԻԶ
Асирски календар5427
Балиски календар598–599
Бенгалски календар84
Берберски календар1627
Будистички календар1221
Бурмански календар39
Византиски календар6185–6186
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
3373 или 3313
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
3374 или 3314
Коптски календар393–394
Етиопски календар669–670
Еврејски календар4437–4438
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера733–734
 - Сачка ера598–599
 - Кали-југа3777–3778
Холоценски календар10677
Ирански календар55–56
Исламски календар57–58
Јапонски календарн/п
Јавански календар569–570
Јулијански календар677
DCLXXVII
Корејски календар3010
Мингуо-календар1235 пред Р. Кина
民前1235年
Нанакшахи−791
Селевкидски календар988/989 г.г.
Тајландски сончев календар1219–1220
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
803 или 422 или −350
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
804 или 423 или −349

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6185 и 6186 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5427 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4437 и 4438 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1430.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 677 година се протега во 3313 и 3314, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3373 и 3374 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1220. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 57 и 58 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди