< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

665 (DCLXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 665 година од новата ера, 665. од првиот милениум, 65. од VII век и шеста од 660-тите.

665 во разни календари
Грегоријански календар665
DCLXV
Ab urbe condita1418
Ерменски календар114
ԹՎ ՃԺԴ
Асирски календар5415
Балиски календар586–587
Бенгалски календар72
Берберски календар1615
Будистички календар1209
Бурмански календар27
Византиски календар6173–6174
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
3361 или 3301
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
3362 или 3302
Коптски календар381–382
Етиопски календар657–658
Еврејски календар4425–4426
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера721–722
 - Сачка ера586–587
 - Кали-југа3765–3766
Холоценски календар10665
Ирански календар43–44
Исламски календар44–45
Јапонски календарн/п
Јавански календар556–557
Јулијански календар665
DCLXV
Корејски календар2998
Мингуо-календар1247 пред Р. Кина
民前1247年
Нанакшахи−803
Селевкидски календар976/977 г.г.
Тајландски сончев календар1207–1208
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
791 или 410 или −362
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
792 или 411 или −361

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6173 и 6174 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5415 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4425 и 4426 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1418.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 665 година се протега во 3301 и 3302, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3361 и 3362 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1208. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 44 и 45 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди