< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

673 (DCLXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 673 година од новата ера, 673. од првиот милениум, 73. од VII век и четвртта од 670-тите.

673 во разни календари
Грегоријански календар673
DCLXXIII
Ab urbe condita1426
Ерменски календар122
ԹՎ ՃԻԲ
Асирски календар5423
Балиски календар594–595
Бенгалски календар80
Берберски календар1623
Будистички календар1217
Бурмански календар35
Византиски календар6181–6182
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
3369 или 3309
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
3370 или 3310
Коптски календар389–390
Етиопски календар665–666
Еврејски календар4433–4434
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера729–730
 - Сачка ера594–595
 - Кали-југа3773–3774
Холоценски календар10673
Ирански календар51–52
Исламски календар53–54
Јапонски календарн/п
Јавански календар564–565
Јулијански календар673
DCLXXIII
Корејски календар3006
Мингуо-календар1239 пред Р. Кина
民前1239年
Нанакшахи−795
Селевкидски календар984/985 г.г.
Тајландски сончев календар1215–1216
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
799 или 418 или −354
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
800 или 419 или −353

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6181 и 6182 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5423 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4433 и 4434 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1426.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 673 година се протега во 3309 и 3310, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3369 и 3370 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1216. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 53 и 54 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди